Türkçe ve Türk Kültürü Hazırlık 1 Ders Kitabı etkinlik yönergelerinin incelenmesi- A1 düzeyi
Turkish and Turkish culture preparation 1 Textbook Activity Guidelines Examining-A1 level
- Tez No: 718120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE BURCU TAKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dil öğretiminde kullanılan etkinlikler, seviyelere göre verilen konunun pekişmesini sağlayan ve ölçme değerlendirme sürecinde öğrencinin geri bildirim vermesini sağlayan önemli unsurlardır. Etkinliklerin iyi hazırlanmış olması dil öğrenme sürecini etkilemektedir. Ancak etkinlikler, yönergeler dahilinde kullanılabilmektedir. Özellikle uzaktan eğitime sıklıkla başvurulan 21. yüzyılda etkinliği tek başına yapmak isteyen öğrenci, öğretmenin ya da eğitmenin yönlendirmesine gerek kalmadan tek başına tamamlayabilmelidir. Yönergelerin de etkinlikler kadar özenle hazırlanması, etkinlik yönergelerinin daha anlaşılır, beklenen davranışı ifade eden, dil seviyesine uygun, etkinliğe uygun şekilde nasıl düzenlenebileceği ortaya konulması önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yurt dışında yaşayan Türk çocukları için hazırlanmış Türkçe ve Türk Kültürü Hazırlık Ders Kitabı 1 içerisinde bulunan etkinliklerin yönergelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda etkinlik yönergelerinin incelenmesi için doküman incelemesi yoluyla veriler toplanmış ve içerik analiziyle değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen verilerin gruplandırılmasından sonra etkinlik yönergelerinin geliştirilebilir özellikleri üzerine uzman görüşü alınarak etkinlik yönergelerini inceleme formu oluşturulmuştur. Form; yönergelerdeki kelime sayısını, cümle sayısını, aşamaları, yönergelerin beceri alanlarına göre sınıflandırılmasını, yönergenin anlaşılırlığını, beklenen davranışı ifade etmesini, hedef kitleye uygunluğunu ve etkinlik yönerge uyumunu kapsamaktadır. Araştırmada, incelenen Türkçe ve Türk Kültürü Hazırlık Ders Kitabı 1'in içerisinde yer alan tüm yönergeler ve bağlamla ilgili olarak tüm etkinlikler incelenmiştir. Bu çalışma neticesinde; A1 düzeyinde hazırlanan yönergelerin kısa, basit, anlaşılır cümlelerden oluşmasının gerekli olduğu vurgulanmıştır. Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde kullanılan kitaplarda yer alan etkinliklerin yönergelerinin hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konmuştur. Etkinlik yönergelerinin öğrenciden beklenen davranışı ifade eden, etkinliğin tasarımı ve görselleriyle uyumlu, anlaşılır, hedef kitleye uygun, etkinliğin aşamalarını ifade eden, beceri alanına göre hazırlanmış olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuç doğrultusunda şu anda okutulan kitapların yeni baskıları için, kitap yazarları ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Activities used in language teaching are important factors that support the subject given according to the levels and provide feedback to the student in the assessment and evaluation process. Well-prepared activities affect the language learning process. However, activities can be used within the instructions. Especially in the 21st century, where distance education is frequently used, the student who wants to do the activity alone should complete the activity independently without the need for the teacher's or instructor's guidance. It is important to prepare the instructions as carefully as the activities and reveal how the activity instructions can be arranged more clearly, expressing the expected behaviours appropriate for the language level and appropriate for the activity. The purpose of this study, to analyse the activities instructions of the book Turkish and Turkish Culture Preparation Textbook 1 for Turkish children living in foreign countries. For this purpose, the data was collected and examined through content documents to analyse activities. After the classification of the data's, a form was created to examine the activity instruction by taking an expert opinion on the developable characteristics of the efficacy guidelines. The scope of the form; vocabulary numbers in the instructions, number of sentences, steps, classification of education according to skills of the fields, understandability of instructions, expressing the expected attitude, the eligibility of target group and the activity covers compliance with the instructions. In this research, the instructions and contexts in the book Turkish and Turk Culture Preparation Textbook 1 have been analysed. As the result of this research, the instructions for the A1 level must be short, simple, and understandable. The points to be considered while preparing the instructions for the activities in the books used in teaching Turkish as a second language have been revealed. It has been concluded that the activity instructions should be prepared according to the skill area, expressing the expected behaviour from the student, compatible with the design and visuals of the activity, clear, suitable for the target audience, expressing the stages of the activity.