Turistik destinasyon olarak Ankara'nın bilişsel ve duygusal imaj bileşenleri açısından analizi
Analysis of Ankara as a touristic destination in terms of its cognitive and affective image components
  1. Tez No: 366350
  2. Yazar: BURCU AYŞENUR AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uluslararası turizm pazarından daha fazla pay almak için farklılıklarını ortaya koyarak ve destinasyon kaynaklarını uygun bir şekilde yöneterek rakiplerinden farklı konuma gelmeyi amaçlayan çok sayıda destinasyon vardır. Destinasyonların mevcut ya da potansiyel turistler tarafından algılanan imajı, seyahat kararı sürecinde en önemli faktörlerin basında gelmektedir ve destinasyonun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle destinasyon imajı konusunu ele alan araştırmacılar imajın karmaşık yapısını anlamaya ve ölçmeye çalışmışlardır. Çalışmanın temel amacı (1); yabancı turistlerin turistik destinasyon olarak Ankara şehri hakkındaki düşüncelerini ve duygularını ortaya koymaktır. Diğer amaçları ise; (2) turistlerin algıladığı bilişsel ve duygusal imajlarının demografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, milliyet, çalışma durumu) bilgi edinme kaynağı değişkeni açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ve (3) turistlerin bilişsel ve duygusal imajlarının genel olarak sahip oldukları imaj ile ilişkisini ölçmektir. Bu araştırmanın uygulama alanı olarak; Türkiye'nin başkenti Ankara seçilmiş ve Ankara'yı ziyaret eden 390 yabancı turiste ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak anket formları kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde bilgisayar destekli istatistik programı kullanılarak yüzde, frekans, cronbach alpha, ANOVA, t testi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Bilişsel imajın; turistlerin yaş durumlarına (p=0,000), çalışma durumlarına (p= 0,031), milliyetlerine (p=0,000) göre anlamlı farklılık gösterdiği ve duygusal imajın ise turistlerin milliyetlerine göre farklılaştığı (p=0,008) tespit edilmiştir. Ayrıca turistlerin bilişsel imaj ve duygusal imaj algılamaları ile genel imaj algılamaları arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Bilişsel değerlendirmeler incelendiğinde turistler Ankara'da yaşayan insanların“ilgi çekici ve arkadaş canlısı”olduğunu, Ankara'nın“ilgi çekici tarihi yerlere”sahip olduğunu, Ankara şehrinin“iyi iklimi”olduğunu ifade etmişlerdir. Diğer yandan turistler Ankara'nın“iyi gece hayatı ve eğlence”ve“bozulmamış/kirlenmemiş çevre”özelliklerine sahip olmasıyla ilgili ifadelere diğer özelliklere göre daha olumsuz yanıt vermişlerdir. Turistlerin duygusal değerlendirmeleri incelendiğinde ise; Ankara'yı“keyifli”,“canlı”,“rahatlatıcı”,“heyecan verici”buldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There are many destinations targeting to have a position separate from their competitors by revealing their differences and managing destination's sources appropriately in order to have a larger share in the international tourism market. Images of destinations which are already existing and/or perceived by potential tourists are among the most important factors in the decision – making process for travelling to and they are highly important for development of the destination. Therefore, researchers addressing the issue of a destination image have tried to understand and measure complex structure of the image. Main purpose of this study is (1) to reveal foreign tourists' thoughts and feelings about Ankara city as a touristic destination. Other purposes are; (2) to determine if cognitive and affective images perceived by tourists vary according to demographical characteristics (age, gender, marital status, education, nationality, employment) and information sources factor, and (3) to measure the correlation of tourists' cognitive and affective images with overall image. As an implementation area for this study; Turkey's capital Ankara is chosen and 390 foreign tourists visiting Ankara are interviewed with. As data collection instrument, survey forms are used within the scope of this study. Using a computer aided statistics programme in analysis of collected data; percentage, frequency, Cronbach alpha, ANOVA, t test and regression analyses are used. As a result of the analyses done; it is determined that cognitive image shows a significant difference according to age of tourists (p=0,000), employment status (p=0,031), nationality (p=0,000) and affective image varies according to tourists' nationalities (p=0,008). In addition, it is also suggested that there is a correlation between cognitive and affective image perceptions and overall image perceptions of tourists. When cognitive assessments are reviewed, tourists stated that people of Ankara are“interesting and friendly people”, Ankara has“interesting historical attractions”and Ankara also has“good climate”. On the other hand, tourists gave more negative answers to the statements regarding that Ankara has“good nightlife and entertainment”and“unpolluted/ unspoiled environment”compared to the other characteristics. When affective considerations of tourists are analyzed, it can be said that they found Ankara“pleasant, arousing, relaxing and exciting”.