Kulp ve emzik biçimlerini belirleyen etkenler
The Defining acpects of spocts and handles forms
- Tez No: 71821
 - Danışmanlar: DOÇ. HANDE KURA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 183
Özet
VI ÖZET İnsanoğlunun ilk çağlarda toprağı şekillendirebileceğini keşfetmesiyle birlikte seramik, o günlerden başlayarak günümüze kadar hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yaşamsal ihtiyaçları karşılama amacıyla başlayan fonksiyonel ve estetik süreç yenilenerek devam etmiştir. Yiyeceğini koyabilmek, sıvısını taşıyabilmek, aktarabilmek, saklayabilmek amacıyla yapılan arayışlar, biçimlerin giderek çeşitlenmesine neden olmuştur. Seramik kaplarda kulp ve emzik biçimleri fonksiyonelliği arttırıcı unsur olmalarıyla birlikte kültürlerin yaşayış düzenlerini, ekonomik ve teknik düzeylerini başka zamanlara aktaran ifade edici özelliklere sahiptir. Birinci Bölümde; Tarihsel süreç içinde kulp ve emzik biçimleri başlığı adı altında formların kulp ve emzik detayları ilk çağlardan günümüze olabildiğince tüm kültürlerden örnek verilerek incelenmiştir. İkinci Bölümde; Kulp tanıtılarak, şekillendirilmesi ve çeşitli biçimleri örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde; Emzik tanıtılarak, şekillendirilmesi ve emzik çeşitleri örneklerle incelenmiştir. Bu çalışmada tarihsel süreç içinde kulp ve emzik çeşitleri değişik kültürlerden örneklerle irdelenerek seramik eşyalarda emzik ve kulp detayının form için ne derece önemli olduğu ortaya konmuştur. Fonksiyonelliğin estetik açıdan ürüne çok şey kattığı, ürünlerin karakterinde belirleyici özellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Ceramics have been unreplaceable aspect of life since the discovery of shaping the clay by the mankind in the early ages. In order to supply the needs of daily life, functional and aesthetical process have being developed throughout the history. In search for the needs of protecting, carrying, storing, transfering food and liquids has led the development of shapes in different varieties. Not only, handles and spouts have been improving the functionality of the ceramic vessels, but also they were transfering the information about the makers' cultural, economical, technical standards of their old societies, to our ages. First Section: Spout and handle types and its details have been analyzed in variety of cultures, throughout the ages. Second Section: In addition to exhibition of handles, examples and their production techniques have been reviewed Third Section: Spouts have been analyzed in terms of production and variety. This study has put forwarded the importance of spouts and handles for the form of ceramics vessels by giving number of examples from different cultures throughout the history. It has been found that functionality has added great value to the product in aesthetical way. Moreover, character of the vessels has been defined by the above aspects of the functionality.