Günümüz seramik sanatında hayvansal çaydanlıklar ve kişisel uygulamalar
Animal teapts and personal applications in ceramic art today
- Tez No: 804725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE MELEK ÖNDER, DOÇ. AHMET CÜNEYT ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çay, ilk olarak hastalıkları tedavi etme amacıyla ortaya çıkmış, zaman içerisinde insanların her gün tükettiği vazgeçilmez bir içecek haline gelmiştir. Çin'den giden çay bitkisi Japonya, Vietnam ve Hindistan gibi farklı bölgelere yayılmış,18. yüzyıla gelindiğinde tüm dünyada bilinen evrensel bir içeceğe dönüşmüştür. Bu tanışma sonrasında çayı içebilmek için bir kaba ihtiyaç duymuşlardır ve çaydanlıklar ortaya çıkmıştır. Çaydanlık biçimli kaplar üç bölümden oluşmaktadır; bunlar günümüzde, kulp, gövde ve emzik olarak isimlendirilir. Çaydanlık formlarının çok çeşitli biçimlerde yapılmış olduğu bilinmektedir. Geçmişte yapılan tasarımlardan günümüze doğru gelindiğinde farklı biçimlerde ve modellerde çaydanlık tasarımların ortaya çıktığı görülmektedir. Geçmişten günümüze bakıldığında bu farklılık gösteren çaydanlıklar sanatsal bir hal alarak kullanım amacı dışında dekoratif obje olarak da kullanıldığı günümüzde karşılaşılan fikirlerin başında gelmektedir. Bu akım kişinin hayal gücünü zorlayıp bir çaydanlığın kalıplaşmış olduğu görüntüsünü yıkarak kulp, kapak veya emzik olmak zorunda olmaksızın yeni ve farklı tasarımların meydana çıkmasına sebep olmuştur. Bu tasarımlar devam ederken doğadan yararlanılarak fikirler geliştirilmiş ve hayal gücünü zorlayan objeler ortaya çıkmıştır. Bu objeler çok farklı konularda, biçimlerde olabilir. Tez konusunu oluşturan hayvan biçimleri çaydanlık formlarıyla birleşerek yeni, kendine özgü çaydanlıklara dönüştürülmüştür. Bu tez çalışmasında geçmişten günümüze yapılmış olan çaydanlık formları incelenerek ulusal ve uluslararası seramik sanatçıların eserleri ile birlikte işlevsel ve işlevsel olmayan çaydanlıklar anlatılmıştır. Hayvan biçimli işlevsel olmayan çaydanlıklar araştırılmış, gruplandırılmış, elde edilen veriler ışığında seramik malzeme yardımı ile yeni formlar oluşturulmuştur. Sonuç olarak, geçmişten günümüze kadar var olan çaydanlık formunun seramik sanatçıları tarafından konu olarak ele alındığı ve seramik bir eser olarak farklı biçimlerde işlendiği görülmüştür. Araştırma sonunda ortaya çıkan bulgular doğrultusunda hayvan biçimli işlevi olmayan çaydanlık formları kişisel uygulamalar olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tea, originally emerged as a remedy for illnesses, gradually transformed into an indispensable daily beverage consumed by people. The tea plant, originating from China, spread to different regions such as Japan, Vietnam, and India, becoming a universally recognized drink by the 18th century. Following this introduction, the need for a vessel to drink tea arose, giving rise to teapots. Teapots, shaped like a kettle, consist of three parts: handle, body, and spout, known as the lid, body, and spout in contemporary terminology. It is known that teapot forms have been created in various shapes and designs throughout history. When looking from the past to the present, it can be observed that teapot designs have emerged in different forms and models. The diversification of teapots over time has turned them into artistic objects used for decoration in addition to their functional purpose. One of the prominent ideas encountered today is the breaking of the conventional image of a teapot, eliminating the necessity for a handle, lid, or spout, and giving rise to new and different designs. While these designs continue to evolve, ideas have been developed by drawing inspiration from nature, resulting in imaginative objects. These objects can take various forms and cover a wide range of topics. The combination of animal-inspired shapes with teapot forms has led to the creation of unique and distinct teapots. In this thesis, teapot forms made from the past to the present have been examined, along with the works of national and international ceramic artists, to explore functional and non-functional teapots. Animal-inspired non-functional teapots have been researched, categorized, and based on the obtained data, new forms have been created using ceramic materials. In conclusion, it has been observed that the teapot form, which has existed from the past to the present, has been taken as a subject by ceramic artists and represented in different forms as ceramic artworks. Based on the findings of this research, animal-inspired non-functional teapot forms have been created as personal applications.