Arap Baharı sonrasında Rusya Federasyonu'nun Suriye politikası
The Syria policy of the Russian Federation after the Arab Spring
- Tez No: 718221
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Rusya Federasyonu'nun (RF) Suriye politikasını incelemeyi amaçlayan bu çalışmanın muhteviyatı Arap Baharı dönemindeki gelişmelerle sınırlı tutulmuştur. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse bu çalışma esas itibariyle RF'nun Suriye iç savaşına neden müdahale ettiği sorusuna cevap aramaktadır. RF'nun ABD ve Batılı güçleri karşısına alarak Suriye savaşına iştirak etmesinin nedenleri arasında ilk sırada Suriye'nin SSCB döneminden beri Rusların partneri olması yer almaktadır. İkinci olarak RF, Suriye'deki ülkedeki deniz ve hava üssünü, bir başka ifadeyle askeri varlığını Ortadoğu ve Doğu Akdeniz politikaları bakımından bir araç veya atlama tahtası olarak kullanma amacıyla Suriye iç savaşına müdahil olmuştur. Buna karşılık resmi açıklamalarda uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlama ve DEAŞ ile mücadele görüşü öne sürülmüştür. Çalışmanın temel hipotezi nükleer güce sahip, üstün konvansiyonel silah üretme yeteneği bulunan RF'nun genel olarak dış politikası, spesifik olarak da Ortadoğu politikasının yeniden süper güç olma düşüncesinden etkilenip etkilenmediğini ortaya koymaktır. Bir başka ifadeyle RF'nun Suriye politikası,“Avrasyacılık”ve“sıcak denizlere inme”şeklinde formüle edilen kadim ütopik/ideolojik düşüncelerden etkilenme derecesi dikkate alınarak saldırgan realizme uyarlık perspektifinde analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları olarak öne çıkan noktalar şunlardır: RF'nun Suriye politikası imparatorluk refleksinin bir yansımasıdır. RF kendisini reel ve potansiyel tehlikelerden korumak, yeniden dağılma sendromundan kurtulmak için saldırgan dış politika izlemektedir. RF'nun Arap baharı döneminde Suriye'de izlediği politikanın her ne kadar radikalizm ve terörle mücadele boyutları öne çıkarılmakta ise de esasen bölge üzerinde gücünü ve etkinliğini artırma çabasıdır. Bu kapsamda Suriye'de Arap baharı döneminde Suriye rejimine sağlanan destek RF'nun bu ülke üzerindeki nüfuzunu artırdığı gibi Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgelerine müdahil olmasının kapılarını da aralamıştır. RF'nun Suriye politikası bu ülkenin spesifik olarak Ortadoğu'da genel olarak da uluslararası arenada nüfuzunu artırmayı amaçlamaktadır ve mevcut haliyle saldırgan realist teoriye uygunluk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The content of this study, which aims to examine the Syrian policy of the Russian Federation (RF), has been limited to the developments in the Arab Spring period. To put it another way, this study essentially seeks to answer the question of why RF intervened in the Syrian civil war. Among the reasons why RF took part in the Syrian war by opposing the USA and Western powers is that Syria has been a partner of the Russians since the period of the USSR. Secondly, the RF got involved in the Syrian civil war in order to use its naval and air base, in other words, its military presence in the country in Syria, as a tool or a springboard for its policies in the Middle East and the Eastern Mediterranean. On the other hand, the view of contributing to international peace and security and combating DAESH was put forward in official statements. The main hypothesis of the study is to reveal whether the foreign policy of the RF, which has nuclear power and the ability to produce superior conventional weapons, in general, and the Middle East policy in particular, is affected by the idea of becoming a superpower again. In other words, RF's Syria policy has been analyzed in the perspective of conformity to offensive realism, taking into account the degree of its influence from ancient utopian/ideological ideas formulated as“Eurasianism”and“going to warm seas”. The highlights of the study are as follows: RF's Syria policy is a reflection of the imperial reflex. RF pursues an offensive foreign policy in order to protect itself from real and potential dangers and to get rid of the redistribution syndrome. Although the radicalism and counter-terrorism dimensions of the RF's policy in Syria during the Arab Spring period are highlighted, it is essentially an effort to increase its power and effectiveness in the region. In this context, the support provided to the Syrian regime during the Arab Spring period in Syria not only increased the influence of the Russian Federation in this country, but also opened the doors for its involvement in the Eastern Mediterranean and North Africa regions. RF's Syria policy aims to increase the influence of this country specifically in the Middle East and in the international arena in general, and in its current form, it is in line with the offensive realist theory.