Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite, beslenme ve vücut kitle indeksleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between facility activity, nutrition and body mass indexes of secondary school students
  1. Tez No: 718232
  2. Yazar: SAİME GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmamın amacı 10 - 14 (X̄=11,91±0,939 ) yaş arası ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite, beslenme ve vücut kitle indeksleri arasındaki ilişkininin incelenmesidir. Bu araştırma 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde beş okul ile gerçekleşmiştir. Araştırmaya toplam 513 ortaokul öğrencisi (304 kadın – 209 erkek) gönüllü katılmıştır. Devlet okulunda okuyan 378 (228 kadın – 150 erkek) öğrenci, özel okulda okuyan 134 (75 kadın – 59 erkek) öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin sınıf seviyeleri, 5., 6., 7., 8. sınıf ortaokul öğrencileridir. Fiziksel aktivite düzeyini ölçmek için Kowalski ve ark.(2004) tarafından geliştirilen, fiziksel aktivite anketi kullanılmıştır. Fiziksel aktivite anketi Sert ve Temel (2014) tarafından Türk toplumuna uyarlanmıştır. Beslenme davranışlarının belirlenmesinde Edmundson ve ark. (1996) tarafından geliştirilen, Öztürk ve Erdoğan (2010) tarafından Türk çocuklarına uyarlanan Beslenme Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Toplam puan -14 ile +14 puan arasındadır. Öğrencilerin Vücut kitle indeksleri (VKI) vücut ağırlığının, boyun karesine bölünerek hesaplanmıştır. İstatistiksel analizlerde, SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Aritmetik ortalamalar (X̄) ve standart sapmalar (SS) belirlenmiş, cinsiyet karşılaştırmalarında bağımsız t– testi (Independent Sample Testi) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki için Pearson korelasyon katsayısı bakılmış ve anlamlılık düzeyi p0,05). Tüm grup fiziksel aktivite ve VKI arasında negatif bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Kadın ve erkek olarak ayrı ayrı bakıldığında, kadınlarda, fiziksel aktivite ve VKI arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur (p0,05). Erkeklerde ise, fiziksel aktivite, beslenme alışkanlığı ve VKI arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır (p>0,05). Dolayısıyla hipotezlerimizde belirttiğimiz sorulara cevap ararken beslenme düzeyi iyi olanların vücut kitle indeksi iyi çıkacak veya fiziksel aktivite düzeyleri iyi olanların vücut kitle indeksi iyi olacak düşünceleri farklılık göstermiştir. Bunda örnek grubumuz özelliklerinin etkisi olmuş olabilir ve ayrıca sonuçlarımızın böyle çıkması pandemi sürecinde okul, aktivite, beslenme, sosyal ilişkiler gibi davranışların farklılık göstermesinin bir sonucu olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to educate middle school students between the ages of 10 - 14 (X̄=11,91±0,39), nutrition and body mass genders. This research is about five schools in Istanbul in the 2020-2021 academic year. A total of 513 secondary school students (304 women – 209 men) voluntarily participated in the study. 378 (228 female – 150 male) students studying in public schools and 134 (75 – 59 male) students studying in private schools participated. The education grade levels are 5th, 6th, 7th, 8th grade middle school. To get acquainted with the courses by Kowalski, et al. The physical activity questionnaire (Physical Activity Questionnaire for Older Children) was adapted for Turkish use by Sert and Temel (2014). Edmundson et al. (1996), using Turkish-emphasized nutrition education by Öztürk and Erdoğan (2010). Total score from -14 to +14 points. Students Body mass index (BMI) was calculated by dividing the body weight by the square of the height. SPSS 20.0 package program was used for statistical analysis. Arithmetic means (X̄) and standard deviations (SD) were determined and used in their experiments (independent t-test comparisons). The Pearson correlation coefficient was checked for the relationship between the variables and the significance level was accepted as p0,05). A negative correlation was found between physical activity and body mass index in the whole group (p0,05). When analyzed separately as men and women, a negative correlation was found between physical activity and body mass index in women (p0,05). In men, no relationship was found between physical activity, eating habits and body mass index (p>0,05). Therefore, while seeking answers to the questions we stated in our hypotheses, the thoughts of those with a good nutritional level will have a good body mass index, or those with a good physical activity level will have a good body mass index. The characteristics of our sample group may have had an impact on this, and our results may also be the result of the differences in behaviors such as school, activity, nutrition and social relations during the pandemic process.