Ortaokul öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, beden kütle indeksleri ve fiziksel aktivitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of nutrition habit, body mass index and physical activities among students at middle schools
  1. Tez No: 589669
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, beden kütle indeksleri ve fiziksel aktivitelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Manisa ili Kula ilçesi 11-14 yaş ortaokul öğrencileri, örneklemini ise Manisa ili Kula ilçesi 4 Eylül Ahmet ve Sabahat Özmen Ortaokulunda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Uzman görüşü alınarak, daha önce yapılmış çalışmalar, konu ile ilgili daha önce hazırlanmış anketler incelenerek, üç bölümden oluşan anket formu oluşturulmuştur. Anketin birinci bölümünde öğrencilerin kişisel ve demografik özelliklerini tespit etmeyi amaçlayan sorulara yer verilmiştir. Anketin ikinci bölümünde öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını belirlemeyi amaçlayan sorulara ve besin tüketim sıklığı sorularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise öğrencilerin fiziksel aktivitelerini tespit etmeyi amaçlayan çocuklar için fiziksel aktivite ölçeğine yer verilmiştir. Beden kütle indekslerini belirlemek için öğrencilerin boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Çalışmaya katılan 306 öğrenciden elde edilen veriler, SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Science 20.0) istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, t-testi, anova testi ve tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate nutrition habits, body mass index physical activities of middle school students. The population includes 11-14 aged secondary school students in Kula, Manisa. 4 Eylül Ahmet Sabahat Ozmen secondary school students in the town of Kula make up the sample of research. A three-part survey form was applied consulting specialists and analyzing previous studies and surveys. In the first part of the survey, guestions aim to determine demografic information and personal characteristics of the students. In the second part, questions about nutrition habits and eating frequency are presented. In the third part, a physical activity scale is used to determine physical activities of the children. Body mass index was calculated measuring students height and weight. The data collected from 306 students were analyzed via SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Science 20.0). Ki-kare test, t test, anova test and tukey test were used evaluate the relevance of categorical variables.