Evli bireylerde tekrarlayıcı düşünce düzeyi, evlilik uyumu ve bazı demografik özelliklerin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of repeating thought level, marital adaptation and some demographic characteristics in married individuals
  1. Tez No: 718271
  2. Yazar: BAŞAK ÇİFTÇİOĞLU GÜLÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma evli bireylerin tekrarlayıcı düşünce düzeyleri ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında evli bireylerin tekrarlayıcı düşünce ve evlilik uyumlarının, katılımcıların demografik profilleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, İstanbul ilinde ikamet eden, gönüllü olarak katılım sağlayan 22-60 yaşlar arasındaki evli çiftlerden seçilen 200 kadın ve 150 erkek oluşturmaktadır. Araştırma deseni açısından ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Katılımcıların demografik profillerine yönelik kişisel bilgi formu tasarlanmış ve uygulanmıştır. Ayrıca evli bireylerin tekrarlayıcı düşünce düzeylerini ölçmek için“Tekrarlayıcı Düşünceler Ölçeği”, evlilik uyumlarını ölçmek için ise“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların tekrarlayıcı düşünme düzeylerinin evlilik uyumları ile ilişkisini tespit edebilme amacıyla korelasyon ve regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between the levels of repeating thoughts and marital adaptation of married individuals. Within the scope of the research, it was also examined whether the repeating thoughts and marital adaptation of married individuals differed significantly in terms of gender, age, education level, economic level, duration of marriage and number of children. The sample group of the research consists of 200 women and 150 men, selected from married couples between the ages of 22-60, residing in Istanbul and participating voluntarily. The research was carried out with the relational survey model, one of the general screening models. Within the scope of the research, the personal information form created by the researcher was used in order to reach the demographic information of married individuals. In addition, the“Repeating Thoughts Scale”was used to measure the repetitive thinking levels of married individuals, and the“Marriage Adaptation Scale”was used to measure their marital adaptation. Correlation and regression analysis were performed in order to determine the relationship between the repetitive thinking levels of the participants and their marital adaptation.