Yanık hastası olan hasta yakınlarında algılanan sosyal destek ve umutsuzluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between perceived social support and hopelessness levels of the relatives of burn patients
- Tez No: 718277
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma yanık hastası olan hasta yakınlarında algılanan sosyal destek ile umutsuzluk arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütüldü. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel tipte olan araştırma verileri, Ekim 2019 - Mayıs 2020 tarihleri arasında,“İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi”nde yanık tanısı konulan, yatan ve ayaktan başvuran 70 hastanın ailesi ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen 'Hasta Yakını Tanıtım Formu', 'Hasta Tanıtım Formu', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği', 'Beck Umutsuzluk Ölçeği' kullanıldı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogrov Smirnov Normallik Analizi, Spearman Kolerasyon Analizi, Kruskall Wallis H Testi, Mann Whitney U testi ile 0.05 anlamlılık düzeyinde incelendi. Bulgular: Çalışmaya katılan hasta yakınlarının %54.3'ü kadın, %45.7'si erkektir ve hasta yakınlarının yaş ortalaması 40.88±11.92'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between perceived social support and hopelessness in the relatives of burn patients. Methods: This descriptive and cross-sectional study data were conducted with the families of 70 inpatients and outpatients who were diagnosed with burns at the“İzmir Bozyaka Education and Research Hospital Burn Treatment Center”between October 2019 and May 2020. 'Patient Relatives Identification Form', 'Patient Identification Form', 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support', 'Beck Hopelessness Scale' were used to collect data. Data were analyzed using number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogrov Smirnov Normality Analysis, Spearman Correlation Analysis, Kruskall Wallis H Test, Mann Whitney U test at a significance level of 0.05. Results: 54.3% of the relatives of the patients participating in the study were female, 45.7% were male, and the mean age of the relatives of the patients was 40.88±11.92.