Güreş sporcularında ayak ve ayak bileği kaslarına uygulanan aletli yumuşak doku mobilizasyon (IASTM) tekniğinin kas, tendon mekanikleri ve ayak basınç dağılımına etkisi
The effects of instrument assisted soft tissue mobilization (IASTM) technique on mechanical properties of foot and ankle muscles, and foot pressure distribution in wrestlers
- Tez No: 718278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, genç güreşçilerde tek (1) ve 10 seanslık aletli yumuşak doku mobilizasyon (IASTM) tekniği uygulaması sonrasında, eklem hareket açıklığı (EHA), ayak bileği kaslarının ve tendonlarının pasif mekanik özellikleri ve statik ayak basınç dağılımına etkilerini araştırmak için planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmaya, 14-17 yaşları arasında en az 2 yıldır lisanslı olan 25 güreş sporcusu dâhil edilmiştir. Sporcuların sol alt ekstremiteleri IASTM uygulama grubu, sağ alt ekstremiteleri ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Sol ayak bileği kasları, tendonları ve plantar fasyaya yapılan her bir IASTM uygulaması 15'er dakika süre ile haftada 3 gün ve toplam 10 seans olarak uygulanmıştır. Sırasıyla pasif mekanik özellikler (tonus, sertlik ve elastisite), aktif EHA derecesi (dorsi-plantar fleksiyon), çift ayak statik denge sırasında ayak basınç dağılımı değerlendirmeleri ve yük altında ayak bileği mobilite testi yapılmıştır. Ölçümler, uygulama öncesi, tek ve 10 seans uygulama sonrası olmak üzere toplam 3 kez yapılmıştır. Ayak plantar basınç dağılımı analizleri için TekScan yazılım programı ile ayak plantar yüzeyi 3 bölgeye ayrılarak (ön, orta ve arka ayak) zirve ve ortalama basınç değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Tek ve 10 seans IASTM uygulaması sonrasında güreşçilerde, dorsi-plantar fleksiyon EHA'yı ve yük altında ayak bileği mobilitesini anlamlı düzeyde arttırdığı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective : This study was planned to research the effects of instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) technique on joint range of motion (ROM), passive mechanical properties of ankle muscles and tendons, and the static foot pressure distribution after a single and 10 sessions in young wrestlers. Material and Method: 25 wrestlers between the ages of 14-17 who have been licensed for at least 2 years were included in the study. Athletes' left lower extremities were selected for the IASTM application as the intervention group, and the right side was selected as the control group. Each IASTM session was applied for 15 minutes, 3 days a week, for a total of 10 sessions on the left ankle muscles, tendons and plantar fascia. Passive mechanical properties (tonus, stiffness and elasticity), active ROM (dorsi-plantar flexion), foot pressure distribution during bipedal static balance and weight bearing lunge tests were performed, respectively. Measurements were made a total of 3 times; before the sessions, after the first session and at the end of 10 sessions. The peak and mean values were calculated for foot plantar pressure distribution with the TekScan software by dividing the plantar surface of the foot into 3 regions (fore, mid and rear). Results: It was found that the dorsi-plantar flexion ROM and weight bearing lunge test values were significantly increased in wrestlers after the first and tenth sessions of IASTM application (p0,05).