Annelerin anne sütü ile ilgili algılarıyla emzirme özyeterliliklerinin bebek beslenmesi tutumu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mothers' perceptions related to breast milk and breastfeeding self-efficacy on infant feeding attitude
  1. Tez No: 718280
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ARMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, annelerin anne sütü ile ilgili algılarıyla emzirme özyeterliliklerinin bebek beslenmesi tutumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Ankara ilinde yaşayan ve 0-24 ay arası bebeği olan 106 gönüllü anne (yaş ortalaması 30.4±5.36 yıl) katılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket formunda annelere genel bilgileri içeren sorular ile Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği (DSBÖ), Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (IOWA), Erişkinlerin Anne Sütü İle İlgili Algı Ölçeği (ASAÖ), Postpartum Emzirme Özyeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Annelerin %65.1'i bebeklerini ilk bir saat içinde emzirmiş, %71.8'i ilk 6 ay bebeğini sadece anne sütü ile beslendiği saptanmıştır. Annelerin ortalama emzirme süresi 9.61±7.50 aydır. Annelerin IOWA, EÖYÖ ve ASAÖ ölçekleri ortalama puanları sırasıyla 69±5.30, 62.37±8.69, 125.43±27.88'dir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of mothers' breast milk perceptions and breastfeeding self-efficacy on infant feeding attitudes. Number of 106 volunteer mothers (mean age 30.4±5.36 years) living in Ankara and having babies ages between 0-24 months participated in the study. In the questionnaire prepared by the researcher, questions containing general information and Postpartum Bonding Questionnaire (PBQ), Infant Feeding Attitude Scale (IOWA), Breast Milk Perception Scale for Adults (BPSA), Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES) were applied to the mothers by face to face interview technique. More than half of the mothers (65.1%) breastfed within the first hour, 71.8% of them exclusive breastfed for the first 6 months. Mean breastfeeding duration of the mothers was 9.61±7.50 months. The mean scores of the IOWA, BSES, and BPSA were 69±5.30, 62.37±8.69, 125.43±27.88, respectively.