Yeni geliştirilen skorlama sistemiyle proksimal femoral çivileme uygulanarak tedavi edilen intertrokanterik bölge kırıklarında görülen cut-out riskinin öngörülebilirliğinin araştırılması
Investigation of the predictability of cut-out risk in intertrochanteric region fractures treated by proximal femoral nailing with the newly developed scoring system
- Tez No: 718298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZELALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İntertrokanterik kırıklar ciddi morbidite, mortalite ve yüksek sosyoekonomik sorunlar ile ilişkilidir. İntertrokanterik kırıklarda internal fiksasyonun ana mekanik komplikasyonu cut-out olarak gösterilmektedir. Birçok risk faktörü söz konusudur, ancak literatürde bu konu oldukça tartışmalıdır. Çalışmamızın amacı, intertrokanterik kırıklarda uygulanan PFN-A sonrası gelişebilen cut-out için literatürde tanımlanmış tüm potansiyel risk faktörlerini belirlemek ve kantitatif bir skorlama sistemi geliştirerek cut-out oluşumu hakkında güvenilir bir tahmin yürütmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya intertrokanterik femur kırığı nedeniyle opere edilen 480 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verilerinin (yaş, cinsiyet, taraf) yanı sıra cut-out üzerinde etkisi olduğu bilinen radyolojik paramatrelerden TAD, calTAD, redüksiyon kalitesi değerlendirilmiştir. Ayrıca diğer parametlerden osteoporoz için CTI, ek komorbiditeler için CCI, AO sınıflandırmasına göre kırığın sınıflandırılması değerlendirilmiş ve veriler kaydedilmiştir. Bulgular: Araştırmada 35 cut-out grup ve 445 cut-out olmayan grup olmak üzere toplam 480 hasta kullanılmıştır. Tüm hastalar içinde cut-out oranı %7'dir. Cut-out riskini cinsiyet, TAD, calTAD ve redüksiyon kalitesi öngörebilmektedir. Kadın cinsiyet, TAD>29,45, calTAD>31.75 ve redüksiyon kalitesinin kabul edilebilir veya kötü olması anlamlı olarak cut-out riskin arttırmakta olup sonuçları olumsuz etkilemektedir. Sonuç: Yeni geliştirdiğimiz kantitatif bir skorlama sistemi ile klinik pratikte cut-out riskini öngörebilmek mümkündür. Orta ve yüksek riskli hastaların (3 ve üzeri) skorlama sistemine göre riski ortaya konularak postoperatif dönemde yakın takibi uygundur. Bu skorlama sistemine göre 5 puan alan cut-out için çok yüksek riskli hastaların ise beklemeden hızla revize edilmesinin uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intertrochanteric fractures are associated with serious morbidity, mortality and high socioeconomic problems. Cut-out is the main mechanical complication of internal fixation in intertrochanteric fractures. There are many risk factors, but this issue is highly controversial in the literature. The aim of our study is to determine all the potential risk factors defined in the literature for cut-out after PFN-A applied in intertrochanteric fractures and to make a reliable prediction about the occurrence of cut-out by developing a quantitative scoring system. Materials and Methods: 480 patients who were operated for intertrochanteric femur fracture were included in the study. The patients were evaluated retrospectively. In addition to demographic data (age, gender, side) of the patients, TAD, calTAD, reduction quality, which are radiological parameters known to have an effect on cut-out, were evaluated. In addition, the classification of the fracture according to CTI for osteoporosis, CCI for additional comorbidities, AO classification was evaluated and data were recorded. Results: A total of 480 patients were used in the study, 35 of which were in the cut-out group and 445 in the non-cut-out group. The cut-out rate among all patients is 7%. Cut-out risk can be predicted by gender, TAD, calTAD and reduction quality. Female gender, TAD>29.45, calTAD>31.75, and acceptable or poor reduction quality significantly increase the cut-out risk and adversely affect the results. Conclusions: With a newly developed quantitative scoring system, it is possible to predict the risk of cut-out in clinical practice. Close follow-up in the postoperative period is appropriate by revealing the risk according to the scoring system of medium and high risk patients (3 and above). According to this scoring system, we think that it would be appropriate to quickly revise the patients with very high risk for the cut-out, which received 5 points, without waiting.