Covid-19 pandemisinde sosyal refah algısı: İstanbul örneği
Perception of social welfare in the Covid-19 pandemic: An example of İstanbul
  1. Tez No: 718297
  2. Yazar: MERVE AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sosyal refah algısı, kriz süreçlerinde toplumun algısında özellikle fikir ve tutumlarında büyük rol oynamaktadır. Sosyal refahın Covid-19 pandemisi krizinde hayatın ayrılmaz bir parçası olarak toplum algısına ihtiyaç duyulmakta ve pandemi sürecindeki ani değişimler göz önüne alındığında devletin ortaya çıkan eşitsizliklerin giderilmesindeki rolünde çok önemlidir. Covid-19 pandemisi, tüm dünyayı psikolojik, sosyolojik ve ekonomik etkileri olan yönetilmesi gereken bir kriz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum başta dünya olmak üzere ülkelerde eşitsizlikleri ve sosyal refah endişeleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Covid-19 pandemi süresince insanların sosyal refah algıları üzerinde düşünmek için bireyin pandemi sürecinde endişe, devletten beklentisi ve devlet müdahalesinde tatmini ölçülecektir. Araştırmada nicel çalışma tekniklerinden faydalanılmış olup anket formu uygulanmıştır. Özellikle pandemi sürecinde bireylerin endişeleri, devletten bu süreçte beklentileri ve pandemi sürecinde devlet mücadelesinde bireyin tatmini noktasında farklılaşmanın yaşandığı görülmüştür. Araştırma kapsamında İstanbul'da ikamet eden bireylere uygulanan anket çalışmasında bireylerin endişeleri, beklentileri ve tatmini demografik özellik bağlamında bazı gruplararası farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu algıları anlamak, orta ve uzun vadeli ulusal sosyal ve ekonomik politikaların oluşturulmasına potansiyel olarak yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The perception of social welfare plays a major role in the perception of society, especially in its ideas and attitudes during crisis processes. Community perception is needed as an integral part of life in the Covid-19 pandemic crisis of social welfare, and given the sudden changes in the pandemic process, the role of the state in eliminating the emerging inequalities is very important. The Covid-19 pandemic emerges as a crisis that must be managed with psychological, sociological and economic effects all over the world. This situation has brought inequalities and social welfare concerns in countries, especially in the world. In this study, in order to reflect on people's perceptions of social welfare during the Covid-19 pandemic, an individual's anxiety, expectation from the government, and satisfaction in government intervention will be measured. Quantitative study techniques were used in the research and a questionnaire form was applied. It has been observed that there has been a differentiation in terms of the concerns of individuals, their expectations from the state in this process, and the satisfaction of the individual in the fight against the state during the pandemic process. In the survey study applied to individuals residing in Istanbul within the scope of the research, it was determined that the concerns, expectations and satisfaction of individuals differed between groups in terms of demographic characteristics. Understanding these perceptions can potentially help formulate medium and long-term national social and economic policies.