Şaşılık cerrahisinin ön ve arka segment yapılarına etkileri
Effects of strabismus surgery on anterior and posterior segment structures
- Tez No: 583464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TURGUT ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve amaç: Şaşılık, herhangi bir bakış yönünde iki gözün görme eksenlerinin paralel olmaması durumudur. Şaşılık cerrahisinde amaç görme eksenlerindeki kaymanın düzeltilmesi, göz hareketlerinin normale döndürülmesi, binoküler tek görmenin sağlanması ve kozmetik açıdan iyi bir görünümün elde edilmesidir. Ön segmentin kanlanması yedi adet ön siliyer arter ve iki adet arka siliyer arter aracılığıyla sağlanır. Horizontal kas cerrahisi sonrası ön siliyer arterler kesilmekte ve oküler hemodinamik değişiklikler olabilmektedir. Alt oblik kası makula ile yakın komşuluktadır ve alt oblik kasına uygulanan cerrahilerden sonra da makula değişiklikleri olabilmektedir. Biz bu çalışmamızda şaşılık cerrahisi sonrası görülebilecek ön ve arka segment değişikliklerini ortaya koymayı planladık. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği şaşılık polikliniğine başvuran ve şaşılık nedeniyle ameliyat endikasyonu konulup ameliyat edilen 33 hastanın 36 gözü dahil edildi. Hastaların ön segment değerlendirmelerinde ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1.ay ve 3.ay göz içi basınçları, kornea endotel speküler mikroskopileri ve kornea topografileri çekildi. Arka segment değerlendirmesi ise ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ay çekilen optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile yapıldı. Ameliyattan sonraki dönemlerde ön ve arka segment parametrelerindeki değişim istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 33 hastanın 36 gözü dahil edildi. 21 göze ezotropya/ekzotropya (ET/XT) nedeniyle horizontal kaslara geriletme ve rezeksiyon, 10 göze alt oblik aşırı fonksiyonu (AOAF) nedeniyle alt oblik miyektomi (AOM), 5 göze ise ET/XT ve AOAF birlikteliği nedeniyle geriletme, rezeksiyon ve AOM ameliyatları yapıldı. Hastalar ET/XT grubu, AOM grubu ve ET/XT+AOM grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Horizontal kas cerrahisinin yapıldığı ET/XT ve ET/XT+AOM gruplarında ameliyat sonrası 1. ve 3.ayda korneal astigmat ameliyat öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (sırasıyla p=0,002 ve 0,047). AOM grubunda ise korneal astigmatta herhangi bir değişiklik saptanmadı. Göz v içi basınçlarında tüm hastalarda ameliyat sonrası 1.ayda ameliyat öncesine göre yüksek değerler ölçüldü ve istatistiksel olarak anlamlıydı. Üçüncü ayda göz içi basınçlarında ameliyat öncesine göre anlamlı fark saptanmadı. Korneal topografi ile ölçülen diğer segment parametrelerinde ve speküler mikroskopi ile ölçülen kornea endotel hücre sayısı ile hegzagonalitede anlamlı bir fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Strabismus is a condition where the visual axes of the two eyes are not parallel in any direction of view. The aim of strabismus surgery is to correct the shift in visual axes, normalize eye movements, provide binocular vision and achieve a cosmetically good appearance. Bleeding of the anterior segment is provided by seven anterior ciliary arteries and two posterior ciliary arteries. After horizontal muscle surgery, the anterior ciliary arteries are cut and ocular hemodynamic changes may occur. İnferior oblique muscle is in close proximity to the macula and there may be macular changes after surgery on the inferior oblique muscle. In this study, we planned to reveal the anterior and posterior segment changes that may be seen after strabismus surgery. Material and methods: The study included 36 eyes of 33 patients who were referred to Ophthalmology Clinic in Antalya Training and Research Hospital and operated due to strabismus. Anterior segment evaluations of the patients were performed preoperative intraocular pressures, postoperative 1st month and 3rd month intraocular pressures, corneal endothelial specular microscopy and corneal topography. Posterior segment evaluation was performed by preoperative optical coherence tomography angiography, postoperative 1st week, 1st month and 3rd month optical coherence tomography angiography (OCTA). Postoperative changes in the anterior and posterior segment parameters were compared statistically. Results: 36 eyes of 33 patients were included in the study. Recession and resection of horizontal muscles due to esotropia / exotropia (ET / XT) in 21 eyes, inferior oblique myectomy (IOM) for 10 eyes due to inferior oblique overaction (IOOA), recession, resection and IOM operations for 5 eyes due to association of ET / XT and IOOA. The patients were divided into three groups as ET / XT group, IOM group and ET / XT + IOM group. In the ET / XT and ET / XT + IOM groups where horizontal muscle surgery was performed, corneal astigmatism was found to be significantly higher than preoperative in the first and third months after the operation (p = 0.002 and 0.047, respectively). In the IOM group, there was no change in corneal astigmatism. Intraocular pressures were higher in all patients compared to preoperative vii values in the first postoperative month and were statistically significant. In the third month, intraocular pressures returned to preoperative values. There was no significant difference in other anterior segment parameters measured by corneal topography and corneal endothelial cell count and hexagonality.