Yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteahhitlik işletmelerinde Türk tipi otantik liderlik
Turkish type of authentic leadership in Turkish contracting companies operating abroad
  1. Tez No: 718315
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL KÜÇÜKYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMİL ULUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, uzun yıllardır yurtdışında başarılı faaliyetler gerçekleştiren, dünyada ikinci sırada yer alan Türk müteahhitlik işletmelerinin sahip ve/veya üst düzey yöneticilerinde otantik liderlik unsurlarının varlığını sorgulamak olup, Türk müteahhitlik işletmelerinde liderlerin sahip olduğu otantik liderlik unsurlarının, literatürdeki unsurları hangi oranda ihtiva ettiği, Türk müteahhitlik işletmeleri özelinde farklı otantik liderlik unsurlarının bulunup bulunmadığı, Türk tipi bir otantik liderliğin varlığı ve farklı liderlik tarzlarından hangi unsurları bünyesinde barındırdığı araştırılmış ve bir Türk tipi otantik liderlik tarzının var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma bu özellikleri itibarı ile keşfe yönelik bir araştırma olup, özellikle daha sonraki çalışmalar için bir öncül niteliği taşımaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yönetim, liderlik kavramı ve liderlik yaklaşımları ile otantik liderlik irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde müteahhitlik işletmelerinin genel durumu, Türk müteahhitlik işletmelerinin yurt dışı faaliyetleri, dünyadaki konumu ile Türk müteahhitlik işletmelerinde liderlik ve otantik liderlik araştırmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteahhitlik işletmelerinin sahip ve/veya üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirilen mülakatlar sonucu elde edilen verilerin analizi ve yorumlanması yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında literatürden de yararlanarak Türk tipi otantik liderliğin diğer liderlik tarzları ile olan etkileşimleri de değerlendirilmiş olup Türk tipi otantik liderlik unsurları listesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to question the existence of authentic leadership elements in the owners and/or senior managers of Turkish contracting enterprises carrying out successful activities abroad for many years and ranking second in the World in terms of business volume. It has been investigated the extent to which the authentic leadership elements of the leaders in Turkish contracting businesses include the elements mentioned in the literature, and whether there are different authentic leadership elements in the context of Turkish contracting businesses. In addition, the existence of a Turkish type of authentic leadership and what elements it contains from different leadership styles were investigated and a Turkish type of authentic leadership style was revealed. The study is an exploratory research in this sense, and it may function as a premise for the following studies. In the first chapter, management, the concept of leadership and leadership approaches and authentic leadership are examined. In the second chapter, the general outlook of the contracting enterprises, the foreign activities of the Turkish contracting enterprises and their relative place in the world, and the leadership and authentic leadership literature in the Turkish contracting enterprises are included. In the third chapter, the analysis and interpretation of the data obtained through the interviews with the owners and/or senior managers of the Turkish contracting companies operating abroad were made. In the light of the data, the interactions of Turkish type authentic leadership with other leadership styles were also evaluated by making use of the literature, and a list of Turkish type authentic leadership elements was established.