Ilex paraguariensis örnekleri üzerinde kalite kontrol çalışmaları
Quality control studies on ilex paraguariensis
- Tez No: 718317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE FAFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ilex paraguariensis St. Hil. Aquifoliaceae familyasına ait, sadece Güney Amerika'da 10. ile 30. paraleller arasında, Arjantin'in kuzeyinde, Brezilya'nın güney kesimlerinde ve Paraguay'ın doğusunda hem doğal olarak yetişmekte olan hem de kültürü yapılmakta olan bir bitkidir. Günümüzde yapraklarından hazırlanan çay 'Mate Çayı' olarak birçok aktarda özellikle karışım çayların içerisinde bulunmaktadır. Literatürlerde bitkinin antienflamatuvar, antimikrobiyal, antihiperglisemik, antioksidan, kardiyoprotektif, antikanser, obeziteye karşı ve kemik sağlığı üzerinde koruyucu etkileri olduğu belirtilmiştir. Bu araştırmada İzmir ve Eskişehir'den, 2'si firmaya ait 1'i ise açık olarak aktardan mate örnekleri satın alınmıştır. Bu drogların kurutmada kayıp, total kül miktarı ve sülfat külü miktarları hesaplanmıştır. Böylece, elde edilen bulguların İngiliz Bitki Farmakopesi verileriyle karşılaştırılarak örneklerin uygun olup olmadıkları tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Mate; Ilex paraguariensis; Kalite kontrol
Özet (Çeviri)
Ilex paraguariensis St. Hil. It is a plant belonging to the Aquifoliaceae family, which grows naturally and is cultivated only in South America, between the 10th and 30th parallels, in the north of Argentina, in the southern parts of Brazil and in the east of Paraguay. Today, the tea prepared from its leaves is found in many herbal teas, especially in blended teas, as 'Mate Tea'. In the literature, it has been stated that the plant has anti-inflammatory, antimicrobial, antihyperglycemic, antioxidant, cardioprotective, anticancer, protective effects against obesity and bone health. In this research, mate samples were purchased from İzmir and Eskişehir, 2 of which belong to the company and 1 from the unbranded. Loss, total ash amount and sulphate ash amount were calculated in these samples. Thus, the obtained results were compared with the British Herbal Pharmacopoeia data and it was determined whether the samples were suitable or not. Keywords; Mate; Ilex paraguariensis; Quality control