Ebü'l Muîn en-Nesefî ile Ebû İshak es-Saffâr'ın iman anlayışlarının mukayesesi
The comparison of Abu'l-Muʿīn al-Nasafī and Abū Ishaq al-Saffār's understandings of faith
  1. Tez No: 718373
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Hanefî-Mâtürîdî kelâm anlayışının önemli temsilcilerinden kabul edilen Ebü'l-Muîn en-Nesefî (öl. 508/1115) ile Ebû İshak es-Saffâr'ın (öl. 534/1139) iman anlayışları incelenmiştir. Nesefî'nin Tebsıratü'l-edille fi usûli'd-dîn ve Saffâr'ın Telhîsü'l-edille li-kavâidi't-tevhîd adlı hacimli kelâm eserleri bulunmaktadır. Çalışma, Nesefî ve Saffâr'ın iman anlayışlarını bu eserler kapsamında tespit etmeyi, incelemeyi ve mukayese etmeyi amaçlamıştır. Giriş ve üç ana bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Nesefî ile Saffâr'ın hayatları ve ilmî kişilikleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde iman konusuyla ilgili imanın tanımı, iman-amel ilişkisi, imanın artıp-azalması, iman-islâm münasebeti ve imanın mahlukiyeti gibi kelâmî tartışmalara değinilmiş ve kelâm mezheplerinin bu konulardaki görüşleri incelenmiştir. Son bölümde Nesefî ile Saffâr'ın iman anlayışları günümüze ulaşan eserleri üzerinden tespit edilmiş, irdelenemiş ve görüşlerindeki benzerlik ve varsa farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırma neticesinde ulaşılan bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the understanding of faith developed by Abu'l-Muʿīn al-Nasafī (d. 508/1115) and Abū Isḥāq al-Ṣaffār (d. 534/1139), who are considered among the leading representatives of Hanafī-Maturidite theology. Al-Nasafī's Tebsirat al-adilla fi usūl al-din and al-Ṣaffār Talkhīṣ al-adilla li-qawāʿid al-tawḥīd are voluminous theological works. The aim of the present study is to identify, examine and compare the understanding of faith developed by al-Nasafī and al-Ṣaffār, with reference to these works. The introduction presents the information about the subject and elaborates on the importance, purpose, method and sources of the research. The first chapter introduces the lives and scholarly identities of al-Nasafī and al-Ṣaffār. The second touches upon theological debates, such as the definition of faith, the relationship between faith and deeds, the changes in the strength of faith, the relationship between faith and Islam and the nature of faith, and it goes on to discuss the views of theological sects on these issues. The last chapter identifies al-Nasafī's and al-Ṣaffār's perspectives on faith and discusses them based on their works that have survived to the present day. It also pinpoints the any possible similarities and differences in their views. Finally, the conclusion presents an overview of the information obtained as a result of the research.