Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeyleri ile ihtiyaç destekleyici öğretim stili algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between secondary school students' physical education and sports lesson compatibility levels and their NEED-supporting teaching style perceptions
  1. Tez No: 718392
  2. Yazar: ATAHAN DOYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeyleri ile ihtiyaç destekleyici öğretim stili algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde olup kullanılan veri çifti ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeyleri ve beden eğitimi ve spor dersinde ihtiyaç destekleyici öğretim stili algılarıdır. Çalışmaya 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 166 kadın, 160 erkek olmak üzere 326 ortaokul öğrencisi dâhil edilmiştir (yaş ortalaması 12.55±1.15). Araştırmada veriler 'Beden Eğitiminde İhtiyaç Destekleyici Öğretim Stili Ölçeği' ve 'Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile parametrik olmayan veri analiz yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between secondary school students' physical education and sports course predisposition levels and their perceptions of need-supportive teaching style. The study was carried out in a correlational survey model. The data of the study are the physical education lesson predisposition levels of secondary school students and their perceptions of need-supportive teaching style in physical education and sports lessons. In the 2020-2021 academic year, a total of 326 secondary school students, 166 females and 160 males were included in the study (mean age 12.55±1.15). In the research, the data were obtained by using“the Need Supportive Teaching Style Scale for Physical Education”and the“Physical Education Predisposition Scale”. In data analysis, descriptive statistical methods and non-parametric data analysis methods were applied.