Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yatkınlıkları ile fiziksel aktivite düzeyleri ve sınav kaygılarının incelenmesi; Dicle ilçesi örneği
Examination of secondary students' sufficiency to physical education course, and physical activity levels and exam anxiety: Dicle district example
  1. Tez No: 853482
  2. Yazar: MAHMUT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eğitim sistemi içinde öğrencilerin her eğitim kademesinde sınav yapılmaları bilinen bir durumdur. Özellikle ortaokul düzeyinden ortaöğretim düzeyine geçerken yapılan sınavlar öğrenciler üzerinde genel olarak büyük stres kaynağı olarak görülmektedir. Dolayısıyla bu stresli durumların kaygıyı artırması beklenen bir durumdur. Eğitim sistemi belirli bir sistematik düzene göre yapılır ve bu dersler sınavlarda sağlayacağı faydaya göre belirli bir önem sırasına konularak belirlenmektedir. Eğitim sisteminde yer alan dersler sınav açısından sağlayacağı katkıyla eş olarak önem sırasına konulmaktadır. Bu sıralama bireyin daha çok kendisinin yaptığı bir sıralama iken aslında sınav sistemi içinde puanlamaya göre de bir gösterge olmaktadır. Bundan dolayı bede eğitimi dersi sınava katkısı olmadığı düşüncesi ile bazı bireyler tarafından önemsiz ya da sınava katkısı olmadığı gerekçesiyle sadece not sisteminde etkisi olan bir ders olarak görülmektedir. Ancak eğitim hayatı sınav sorularına eşlik eden dersler kadar fiziksel aktivite yapmak, ruhsal ve bedensel katkıları amacıyla beden eğitimi dersinin varlığını da gerekli görmektedir. Bu amaçla yoğun stres yaşayan öğrencilerin fiziksel aktivite ve spor faaliyetleri ile rahatlamaları, sosyalleşmeleri ve özellikle takım sporları gibi faaliyetlerle psikolojik destek niteliğinde fayda sağlamaları muhtemeldir. Araştırma ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yatkınlıkları ile fiziksel aktivite düzeyleri ve sınav kaygılarının incelenmesi amacıyla Dicle ilçesi bağlamında bir çalışma yapılması ve elde edilen sonuçların alana katkı sunması amaçlanmaktadır. Araştırma Dicle ilçenin eğitim gören 589 ortaokul öğrencisi üzerinden yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket ölçme tekniği kullanılmıştır.“Öğrencilerin, beden eğitimi dersine yönelik tutum ve öz-yeterliklerini tespit etmek için, Hilland ve arkerleri (2009) tarafından geliştirilen ve Öncü ve ark., (2015) tarafından Türkçeye uyumlanan ”Beden Eğitimi Yatkınlık Ölçeği", Schembre ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen ve Eskiler ve arkadaşları (2016) tarfında türkçeye uyarlanan Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Driscoll (2007) tarafından geliştirilmiş Türkçeye Totan ve Yavuz (2009) tarafından uyarlanan Sınav Kaygı ölçeği kullanılmıştır. Beden eğitimi derslerini özellikle sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin fiziksel aktivitelerle kaygılarını azaltmaya yardımcı faaliyetler olarak düzenlenmesinin amaçlandığı çalışmada ortaokul öğrencilerinin sınav kaygısı ölçeği ile bilişsel davranışçı fiziksel aktivite ölçeği arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda bilişsel davranışçı fiziksel aktivite ölçeğinin alt boyutlarından sonuç beklentisi sınav kaygısı arasında zayıf bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda Dicle ilçesi örneğinde sonuçlar elde edilerek analiz edilmiştir. Bu sonuçlara göre öğrencilerin kaygı düzeylerinin fiziksel aktivitelerle bir ölçüde azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that students are given exams at every educational level within the education system. Exams, especially when moving from secondary school level to secondary school level, are generally seen as a major source of stress for students. Therefore, it is expected that these stressful situations increase anxiety. The education system is carried out according to a certain systematic order and these courses are determined in a certain order of importance according to the benefits they will provide in the exams. Courses in the education system are ranked in order of importance according to their contribution to the exam. While this ranking is a ranking made by the individual, it is actually an indicator based on the scoring within the exam system. For this reason, physical education course is seen by some individuals as unimportant, as it does not contribute to the exam, or as a course that only has an impact on the grading system, on the grounds that it does not contribute to the exam. However, educational life requires the existence of physical education classes for the purpose of physical activity and spiritual and physical contributions as well as the lessons accompanying the exam questions. For this purpose, students who experience intense stress are likely to relax and socialize with physical and sports activities, and benefit from psychological support, especially through activities such as team sports. The aim of the research is to conduct a study in the context of Dicle district in order to examine the dispositions of secondary school students to physical education lessons, their physical activity levels and exam anxiety, and the results obtained will contribute to the field. The research was conducted on 589 secondary school students studying in Dicle district. Survey measurement technique, one of the quantitative research methods, was used in the research.“Physical Education Susceptibility Scale”, developed by Hilland et al. (2009) and adapted to Turkish by Öncü et al. (2015), was used by Schembre et al. (2015) to determine students' attitudes and self-efficacy towards the physical education course. The Cognitive Behavioral Physical Activity Scale, developed by Eskiler et al. (2016) and adapted to Turkish, and the Exam Anxiety Scale, developed by Driscoll (2007) and adapted to Turkish by Totan and Yavuz (2009), were used. In the study, which aims to organize physical education lessons as activities that help reduce the anxiety of students, especially those experiencing test anxiety, through physical activities, as a result of the correlation analysis between the test anxiety scale of secondary school students and the cognitive behavioral physical activity scale, a weak relationship was found between result expectation and test anxiety, one of the sub-dimensions of the cognitive behavioral physical activity scale. conclusion has been reached. In this regard, the results were obtained and analyzed in the example of Dicle district. According to these results, it is seen that students' anxiety levels decrease to some extent with physical activities.