Üniversite öğrencilerinin doğa temelli sportif serbest zaman etkinliklerine katılım nedenlerinin ve serbest zaman engellerinin incelenmesi
Investigation of the reasons of university students to participate in nature-based sports free time activities and free time barriers
  1. Tez No: 718398
  2. Yazar: ÖZLEM HEKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan bu çalışmada üniversite öğrencilerinin serbest zaman etkinliklerine katılım nedenlerinin ve serbest zaman engellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Süleyman Demirel Üniversitesi ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenim gören 294 kadın ve 191 erkek olmak üzere toplam 485 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”ve“Spor Yapma Nedenleri Anketi”kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Mann Whitney U analiz ile Ki-Kare analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin serbest zamanlarında spora yönelme nedenlerinin başında stresten uzaklaşma, sağlığını geliştirme, ilgi alanı olması, yeni beceriler edinme ve becerilerini geliştirme amacının geldiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin serbest zaman etkinliklerine katılım sürecinde karşılaştıkları engellerin başında ise ulaşım sorunu, tesis yetersizliği ve bilgi eksikliğinin geldiği, söz konusu engelleri sırasıyla birey psikolojisi, zaman ve ilgi eksikliği ile arkadaş eksikliğinin takip ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the reasons for university students' participation in leisure activities and leisure time barriers. A total of 485 university students, 294 women and 191 men, studying at different departments of Süleyman Demirel University and Mehmet Akif Ersoy University in the 2020-2021 academic year participated in the research. In the data collection process of the research,“Personal Information Form”,“Leisure Time Barriers Scale”and“Reasons for Doing Sports Questionnaire”were used. Mann Whitney U analysis and Chi-Square analysis were used in the SPSS 22.0 program during the analysis process of the data obtained in the research. At the end of the study, it was determined that the main reasons for students to turn to sports in their free time are to stay away from stress, improve their health, have an interest, acquire new skills and improve their skills. It has been determined that the main obstacles faced by the students in the process of participating in leisure activities are transportation problems, lack of facilities and lack of information, followed by individual psychology, lack of time and interest, and lack of friends, respectively.