Yetişkin immun trombositopeni hastalarının incelenmesi
Examination of adult immune thrombocytopenia patients
  1. Tez No: 718427
  2. Yazar: SELMA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS CEM AR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde takipli İTP tanılı hastaların epidemiyolojik verileri, yaş skalasına göre aldıkları tedavileri, prognoz açısından eşik bir değer bulunup bulunulamayacağı ve yaşlı hastalarda tedavi seçeneklerinin hangi sıralamayla kullanılacağına dair verileri araştırdık. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı polikliniğinde Ocak 2011- Ocak 2021 arasında İTP tanılı hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Bulgular: 129 kadın, 68 erkek olmak üzere 197 İTP tanılı hastanın dosyaları tarandı. Hastaların ortanca yaşı 49 (21-96), ortalama tanı yaşı 43(15-87)'tür. Kanama semptomlarından mukokutanöz kanama %67 ile en sık kliniğe başvuru şeklidir. Tedavi açısından hastalar incelendiğinde 64 hasta (%32,4) tedavisiz izlenmiştir. 133 hasta tedavi almış, 130 hasta steroid tedavisi; 3 hasta İVİG tedavisi almıştır. 36 hasta ise steroid tedavisine yanıtsız olmuş ve birinci sıra tedavilerinden İVİG ya da ikinci sıra tedavilere geçilmiştir. 36 hastanın 29'una İVİG verilmiş, 14 hasta yanıtlı iken 15 hasta yanıt vermemiş ya da takiplerinde nüks gelişmiştir ve ikinci sıra tedaviye geçilmiştir. Tedavi yanıt oranlarına bakıldığında splenektomi yapılan hastalarda %92,8 en yüksek oran görülürken rituksimab %42,8 yanıt oranıyla en düşük oran görülmüştür. Yaşayan ve ölen hasta grupları arasında yaş açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,014). Sağ kalım analizi ROC eğrisi üzerinde incelendiğinde 68 yaşın sağ kalım için eşik değer olduğu, bu yaş üzerinde sağ kalımın düştüğü, aldıkları dizi tedavi sayısının arttığı ve hastaların istatiksel olmasa da oransal olarak tedavi yanıtının azaldığı görülmüştür. Sonuç: İTP kanamaya eğilimin arttığı, nükslerle seyreden otoimmun bir hastalıktır. Yaşla birlikte insidansın artması, erişkin yaşlarda eşlik eden hastalıkların bulunması, ilaç kullanımı, kanama, enfeksiyon ve artan tromboz eğilimi, ilaçlara bağlı yan etkilerin artması tedavi kararını zorlaştırmaktadır. 68 yaşın sağ kalım için eşik değer olduğu, bu yaş üzerinde sağ-kalımın düştüğü, aldıkları dizi tedavi sayısının arttığı ve hastaların istatiksel olmasa da oransal olarak tedavi yanıtının azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the epidemiological data of patients with ITP followed at Cerrahpaşa Medical Faculty, the treatments they received according to age scale, whether a threshold value could be found in terms of prognosis, and the order in which treatment options would be used in elderly patients. Materials and Methods: The files of patients diagnosed with ITP between January 2011 and January 2021 in the Department of Hematology, Istanbul University-Cerrahpaşa, were retrospectively reviewed. Results: A total of 197 patients diagnosed with ITP, 129 female and 68 male, were included. The median age of the patients was 49 (21-96), and the mean age at diagnosis was 43 (15-87). Mucocutaneous bleeding among the bleeding symptoms is the most common form of admission with 67%. When the patients were examined in terms of treatment, 64 patients (32.4%) were followed without treatment. 133 patients received treatment, 130 patients received steroid treatment; 3 patients received IVIG treatment. 36 patients were unresponsive to steroid treatment and were switched from first-line treatments to IVIG or second-line treatments. 29 of 36 patients were given IVIG, while 14 patients responded, 15 patients did not respond or relapsed during their follow-up, and second-line therapy was initiated. Considering the treatment response rates, the highest rate was 92.8% in patients who underwent splenectomy, while the lowest rate was observed with rituximab, with a response rate of 42.8%. There was a significant difference in age between the living and deceased patient groups (p=0.014). When the survival analysis was examined on the ROC curve, it was observed that 68 years of age was the threshold for survival, the survival decreased above this age, the number of number of treatments increased, and the treatment response of the patients decreased proportionally, although not statistically. Conclusion: ITP is an autoimmune disease with an increased tendency to bleed and relapses. The increase in incidence with age, the presence of concomitant diseases in adulthood, the use of drugs, bleeding, infection and increased tendency to thrombosis, and the increase in side effects due to drugs make the treatment decision difficult. It was observed that the age of 68 was the threshold value for survival, the survival decreased above this age, the number of treatments increased, and the treatment response of the patients decreased proportionally, although not statistically.