Eski Asurca metinlerde geçen maden isimleri
Mineral names in Old Assyrian texts
  1. Tez No: 718428
  2. Yazar: CUMA SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kayseri'nin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Kültepe'de 23.500'e yakın tablet bulunmuştur. Tabletlerin çoğunluğu Asurlu tüccarlara aittir. Bu tabletler, M.Ö. II. binde başlayan ve Asur Ticaret Kolonileri Çağı adı verilen dönemde Anadolu ile Asur arasında yapılan maden ticareti ile ilgili önemli bilgiler sunmaktadır. Demir, bu dönemde henüz yeterli teknoloji olmadığı için üretilemiyordu. Bundan dolayı tunçtan yapılan eşya ve silahlar diğer madenlerden yapılanlara göre daha dayanıklı ve kullanışlıydı. Tuncun yapılabilmesi için kalay ve bakır gereklidir. Anadolu'da bol miktarda bakır yatağı bulunuyordu; ancak kalay yeterince yoktu. Anadolu'nun kalaya ihtiyaç duymasından dolayı Asurlu tüccarlar Orta veya Güney Asya kökenli kalayı satın alıp yaklaşık 250 yıl süren dönem boyunca Anadolu'ya getirip sattılar. Bu ticaretin neticesinde Asurlu tüccarlar altın ve gümüş elde ettiler. Anadolu insanının en önemli kazancı ise yazı ile tanışması oldu.
Özet (Çeviri)
Nearly 23.500 tablets were found in Kültepe where is located 20 kilometres northeast of Kayseri. Most of the tablets belong to Assyrian traders.These tablets proulde important information about the mining trade between Anatolia and Assyria in the period which is called the Assyrian trade colonies age, started from 2 thousand BC. Iron couldn't be produced in this period because of the fact that there wasn't enough technology yet. Therefore, items and weapons made of bronze were more durable and weful than those made from other mines tin and copper are required to make bronze. There was plenty of copper in Anatolia but there wasn't enough tin. Because Anatolia needed tin Assyrian traders bought tin of southt Asian origin and brought in to Anatolia for a period of 250 years and sold it. At the end of this trade, Assyrian merchants obtained gold and silver. The most important gain of the Anatolian people was their acquaintance with writing.