Antecedants and consequences of sacrifice in marriage
Evlilikte fedakârlığın öncülleri ve sonuçları
  1. Tez No: 718426
  2. Yazar: TUĞBA KOÇAK ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞAFAK ÇUKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Evlilikte fedakârlık, bireysel çıkarlar ve iyi bir evlilik sürdürme arasındaki kazanç-kayıp olarak tanımlanabilir. Mevcut çalışmanın temel amacı, evlilikte fedakârlığın kavramsal kapsamını belirlemek ve fedakârlığın çıkarımlarını kültüre-duyarlı ölçüm üzerinden detaylı bir biçimde incelemektir. Bu amaçlarla, birbirini izleyen iki çalışma yürütülmüştür. Çalışma 1'de, evlilikte fedakârlığın rolünü anlamak için 48 evli birey ile nitel bir çalışma yapılmıştır. Çalışma 2'de, 824 evli çiftin katıldığı nicel bir çalışma yürütülmüştür. İkinci çalışmanın, iki önemli katkısı vardır. İlk olarak, nitel araştırmadaki temel temalara dayanarak, fedakârlığın farklı yönleriyle ilişkili kültüre-duyarlı ölçekler oluşturulmuştur. İkinci olarak, fedakârlığın bu farklı kavramlarının evlilik niteliği üzerindeki etkileri Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli çerçevesinde Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak test edilmiştir. Yapılan bu çalışmaların sonuçlarına dayanarak, kadınların fedakârlık sıklığının ve çiftlerin kaçınma motivasyonu ile fedakârlık yapmalarının hem kendilerinin hem de eşlerinin evlilik niteliği üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülürken, çiftlerin yaklaşma motivasyonu ile fedakârlık yapmalarının hem kendilerinin hem de eşlerinin evlilik niteliği üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ek olarak, kadınların fedakârlık takdiri, kocalarının evlilik niteliğini olumlu bir biçimde ve çiftlerin algılanan partner fedakârlık takdirleri, kendilerinin evlilik niteliğini olumlu bir biçimde etkilemiştir. Son olarak, algılanan partner duyarlılığı, fedakârlığın yaklaşma ve kaçınma motivasyonları ile çiftlerin evlilik niteliği ilişkisinde aracı rol oynamıştır. Mevcut çalışmanın fedakârlığın karmaşık yapılarını ortaya çıkararak evlilikte fedakârlık alanyazınına ışık tutacağı düşünülmektedir. Son olarak, çalışmanın çıkarımlarına ve gelecek araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sacrifice in marriage can be defined as a trade-off between the self-interest and preserving a good marriage. The main aim of the current study is specifying the conceptual scope of sacrifice in marriage, and scrutinizing the implication of sacrifice via culture-sensitive measurement. For these purposes, two studies were conducted consecutively. In Study 1, a qualitative study was carried out with 48 married individuals for understanding the role of sacrifice in marriage. In Study 2, a quantitative study was conducted with the participant of 824 married couples. There have been two significant contributions of the second study. Firstly, based on the main themes of the qualitative study, the culture-sensitive scales related with the different aspects of sacrifice were created. Secondly, the effects of these different concepts of sacrifice on marital quality were tested by using Structural Equation Modeling within the frame of Actor-Partner Interdependence Model. Based on the results of these studies, it was observed that there was a negative effect of the wives' sacrifice frequency and couples' avoidance-motivated sacrifice both on their own and their partners' marital quality whereas there was a positive effect of couples' approach-motivated sacrifices both on their own and their partners' marital quality. Additionally, wives' appreciation of sacrifice positively affected the husbands' marital quality, and the couple's perceived partner appreciation of sacrifice positively affected their own marital quality. Finally, perceived partner responsiveness played a mediatory role on the relationship between the approach- and avoidance-motivated sacrifice and couple's marital quality. It is thought that the current study sheds light on to the marital sacrifice literature by unearthing the complex structures of the sacrifice. Lastly, the implications of the study and suggestions for future research have been mentioned.