HIV hastalarında dolutegravir + lamivudin, tenofovir alafenamid + emtristabin + elvitegravir + cobicistat ve tenofovir disoproxil fumarat + emtristabin+ efavirenz kullanan hastaların takip sonuçlarının değerlendirilmesi
Assessment of follow-up results in hiv patients using dolutegravir + lamivudin, tenofovir alafenamid + emtristabin + elvitegravir + cobicistat and tenofovir disoproxil fumarat + emtristabin + efavi̇renz
  1. Tez No: 718430
  2. Yazar: ADEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: HIV ile yaşayan bireylerde (HYB) komorbiditeler arrtmakta ve farklı tedavilerin dezavantajları ve avantajları vardır. Bu nedenle gerçek hayattaki vakalardan elde tedaviye yönelik bilgilerin kıyaslanması önemlidir. Bu araştırmada, HYB'de farklı antiretroviral tedavilerin seyrinde etkinlik, klinik ve laboratuvar bulgularına yönelik verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Dolutegravir & Lamivudin (3TC/DTG), TenofovirAlafenamid&Emtrisitabin& Elvitegravir&Cobicistat (EVG/c/TAF/FTC) ve Tenofovir Disoproxil Fumarat & Emtrisitabin & Efavirenz (EFV/FTC/TDF) kullanan 54 HYB'nin retrospektif dosya verileri başlangıçta ve antiretroviral tedavi (ART) sonrası 12. ayda derlenerek veriler istatistik olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Toplam 54 HYB dahil edilmişse de 7 HYB ( altısı EFV/FTC/TDF grubundan, biri EVG/c/TAF/FTC grubunda) araştırmadan dışlanarak 47 hastayla araştırma tamamlandı. Hastaların 22'si (%46,8) 3TC/DTG, 19'u (%40,4) EVG/c/TAF/FTC ve 6'sı (%12,8) EFV/FTC/TDF grubunda idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Patients living with HIV (PLWH) have got different comorbidities becoming more frequent with the increase of life expectancy. It is important to compare information from real-life cases, as different treatments have disadvantages and advantages. In this study, it was aimed to determine real-life data regarding the efficacy, safety, and evaluation of clinical and laboratory findings in the course of three different antiretroviral treatments in CAD. METHODS: In this study, 54 retrospective patients file data contained with Dolutegravir & Lamivudine (3TC/DTG), Tenofovir Alafenamide & Emtricitabine & Elvitegravir & Cobicistat (EVG/c/TAF/FTC) and Tenofovir Disoproxil Fumarate & Emtricitabine & Efavirenz (EFV/FTC/TDF) made using the data. Data were observed at baseline and at 12 months after antiretroviral therapy (ART), and the all data were statistically compared. RESULTS: Although a total of 54 PLWH were included in the study but, 7 PLWH (six in the EFV/FTC/TDF group, one in the EVG/c/TAF/FTC group) were excluded from the study The study was completed with 47 patients. Of the patients, 22 (46.8%) were in the 3TC/DTG group, 19 (40.4%) were in the EVG/c/TAF/FTC group, and 6 (12.8%) were in the EFV/FTC/TDF group.