MÖ. I. binyılda Kıta Yunanistan ve Anadoluda figürin üretimi
Figurine production in Greece and Anatolia in the 1st Millennium BC
- Tez No: 718429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmada, şimdiye kadar yapılmış olan yayınlardaki figürin üretimyle ilgili verilerin toplanarak bir bütün halinde bilim dünyasına sunulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda figürinler ve üretimlerine dair yapılmış detaylı ve tekil çalışmalar bir arada değerlendirilerek sunulmuştur. Bu çalışmanın kapsamı kil esas alınarak üretilmiş figürinleri oluşturmaktadır. Çalışmanın konusu olan figürinlerin tarihsel süreç boyunca gelişimleri incelenmiştir. İnceleme alanı Prehistorik Dönem'den başalayarak, Minos Dönemi ve ilerleyen süreç içerisinde Hellenistik Dönem sonuna kadar olup tüm dönemde meydana gelen teknik, tipolojik ve stilistik gelişimlerini oluşturmaktadır. Araştırmacılar, figürin üretim sürecini bir kent veya teknik özellik ya da dönem incelemesi olarak ele almışlardır. Bu şekilde ele alınan kentlerde üretim nasıl ilerlemiş, teknik ne şekilde gelişmiş ve dönem ilerlerken kendi içinde nasıl şekillenmiş bunun bilgisinin verilmesi amaçlanmıştır. Ele alınan çalışmalarda her biri ayrı ayrı aktarılmak istenen bilgilerin derlenip bir bütün olarak sunulması açısından tez çalışmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to collect the data on the production of figurines in the sources that have been made until today and present them to the scientific world as a whole. For this purpose, detailed and individual studies on figurines and their production are presented by evaluating them together. The scope of this study consists of figurines produced on the basis of clay. The developments of the figurines, which are the subject of the study, throughout the historical process were examined. The study area covers the technical, typological and stylistic developments that took place in the whole period, starting from the Prehistoric Period, the Minoan Period and in the following process until the end of the Hellenistic Period. Researchers have considered the figurine production process as a city or technical feature or period study. How has the production progressed, how has the technique developed, and how has it been shaped within itself as the period progressed; This information is intended to be given. In the studies discussed, it reveals the importance of the thesis study in terms of collecting and presenting the information to be conveyed separately.