Tıp doktorlarının bifosfonat kullanımına bağlı çenelerde gelişen osteonekrozun dental tedavi üzerine etkisi hakkındaki bilgilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of medi̇cal doctors about the effect of osteonecrosi̇s of the jaws on dental treatment DUE to bisphosphonate USE
  1. Tez No: 718435
  2. Yazar: AYTAN RASHIDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı tıp fakültelerinde bifosfonat türevi ilaç reçete eden uzman doktorlar ve uzmanlık öğrencilerinin BRONJ ve bifosfonatların diş hekimliğinde oluşturabileceği risklerin farkındalığını değerlendirmektir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve ortopedi, dahiliye, fizik tedavi ve rehabilitasyon, onkoloji, romatoloji, endokrinoloji, anabilim dallarından toplamda 210 uzmanlık öğrencisi ve uzman doktor katılmıştır. Demografik veriler, risk farkındalığı ve konsültasyon gerektiren durumların farkındalığı ile ilgili 3 kısımdan oluşan 18 soruluk anket doktorlara elden dağıtılmış ve soruları cevaplamaları istenmiştir. Çalışmamıza katılan hekimler arasında bifosfonat reçete edilecek hastaları diş hekimine yönlendirenlerin oranı %33,8 iken, bifosfonat kullanan hastalar için konsultasyon isteğinde bulunan hekim oranı %53,3'tür. Anketleri cevaplayan uzmanlık öğrencilerinin doğru cevap ortalaması 5,75±2,43 iken uzman doktorların 5,86±3,49 olduğu görülmüş, sorulara verilen doğru cevap sayısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır Benzer şeklide uzmanlık alanı Ortopedi, FTR ve Dahiliye olanlar arasında da sorulara verilen doğru cevap sayısı bakımından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Meslekte çalışma süresi ve sorulara verilen doğru cevap sayısı incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmamakla birlikte (p=0,512) meslekte çalışma süresi 5-10 yıl olanların doğru cevap sayısı en yüksek, meslekte çalışma süresi 10 yıldan fazla olanların ise en düşük olduğu gözlenmiştir. Önceki bulgulara benzer olarak hekimlerin günlük muayene ettiği hasta sayısı ve ankete verdikleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık bulunamamıştır Tıp doktorlarının BRONJ farkındalığının öneminin tanınması konusunda belirgin bir bilgi eksikliği vardır, tıp ve diş hekimleri arasında karşılıklı çalışmanın kısıtlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate medical doctors' awareness of bisphosphonate-related osteonecrosis of the jaw (BRONJ) and the status of dental referrals. Self-administered questionnaires were distributed to medical doctors practicing internal medicine, orthopedics and physical therapy and rehabilitation at the 3 medical universities located in Ankara, Gazi University faculty of medicine, Hacettepe University faculty of medicine and Ankara University faculty of medicine. The survey consisted of 18 questions regarding the general characteristics, bisphosphonate therapy, awareness of BRONJ, and implementation of dental referrals. Among the physicians participating in our study, the rate of those who referred patients who would be prescribed bisphosphonates to the dentist was 33,8%, while the rate of physicians who requested consultation for patients using bisphosphonates was 53.3%. While the average of correct answers of the residents who answered the questionnaires was 5.75±2.43, it was seen that the specialist doctors were 5.86±3.49, and there was no statistically significant difference in terms of the number of correct answers to the questions. No significant difference was found in terms of the number of correct answers given to the questions. When the duration of working in the profession and the number of correct answers given to the questions were examined, it was observed that although there was no statistically significant difference between the groups (p=0.512), the number of correct answers was the highest for those who had worked in the profession for 5-10 years, and the lowest for those who had worked in the profession for more than 10 years. Similar to the previous findings, no statistically significant difference was found when the number of patients examined by physicians per day and those they gave to the questionnaire were compared. There is a marked lack of knowledge about medical doctors recognizing the importance of BRONJ awareness, it has been observed that mutual work between medicine and dentistry is limited.