التفسير بالعرف عند ابن العربي في تفسيره أحكام القرآن
Et-tefsir'u Bil-Urfi İnde İbnü'l Arabi fi tefsirihi Ahkame'l Kur'an / Customary explanations in Ibn al Arabi's commentary on Ahkamu'l-Quran
  1. Tez No: 718493
  2. Yazar: OMER RAAD DHAİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İbnü'l-Arabî'nin Ahkâmü'l-Kur'ân Eseri Bağlamında Örf İle Tefsir başlıklı bu araştırma, önsöz, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmacı bu çalışmasında İbnü'l-Arabî'nin ahkam ayetleri tefsir yöntemine ve örf deliline göre bu ayetlerden istinbat edişine değinmiştir Giriş bölümünde araştırmanın kavramsal çerçevesini açıklamış, bu doğrultuda örf konusuna mercek tutmuş, tanımını yaparak şartlarını zikretmiş ve referans değerinden bahsetmiştir Ahkam ayetlerini serdetmiş, sayısından ve bu konuda yazılan eserleri metotlarıyla beraber işlemiştir Buna ek olarak İbnü'l-Arabî'nin hayatı, rıhleleri ve eserlerinden söz etmiştir. Daha sonra tefsir ilminin tanımını yapmış, hükmünden, çeşitlerinden, yöntemlerinden ve faziletinden bahsetmiştir. İlk bölümde İbnü'l-Arabî ve diğer müfessirlerin nassın mutlakını örf ile takyid etmeleri konusunu ele almış, İkinci bölümde ise umum nassın örf ile tahsisine yine İbnü'l-Arabî ile diğer müfessirleri kıyaslayarak değinmiştir. Çalışmanın sonunda, ulaşılan en önemli sonuçlardan bahsedilmiş, aynı zamanda genel olarak tefsirle özel olarak da ahkam ayetleriyle ilgilenen araştırmacılara bir takım tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, entitled (Tafsir by custom according to Ibn al-Arabi in his interpretation of the provisions of the Qur'an) came in an introduction, a preface chapter, and two chapters. In the introductory chapter, the researcher talked about the definition of search terms. He dealt with the subject of custom, defined it and mentioned its conditions and validity. He dealt with the verses of the rulings, talked about them, and mentioned their number and the literature in them and their approach. He talked about Ibn al-Arabi and mentioned his name, his birth, his life, his travels, his works, and his death. In addition, he talked about the interpretation, knew it, and mentioned its ruling, its divisions, its methods and its honor. In the first chapter, the researcher dealt with the restriction of the absolute text by custom according to Ibn al-Arabi and others. The second chapter dealt with the specification of the general text by custom according to Ibn al-Arabi and others. The research concluded by mentioning the most important results that it reached, and made a set of recommendations for scholars and researchers in interpretation in general and in the verses of rulings in particular.