Semânın kültürel yeniden üretimi ve şehir markalaşmasına etkisi
Cultural reproduction of semâ and its effect on branding of Konya
  1. Tez No: 718498
  2. Yazar: BAYRAM KARAKULLUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları listesineeklenen semâ, Konya şehir markasının özgün kültürel unsurlarından birisidir.Mevlâna Celâleddin-i Rumî döneminde bir dinî ritüel olarak icrâ edilirken,Mevlevîler tarafından belirli kurallara bağlanarak bir âyin formuna ulaşmış vepostmodernizmin etkisiyle piyasa koşullarında metalaşmıştır. Bu dönüşümleryaşanırken her dönem yeniden üretilmiştir. Araştırmanın amacı semânın kültürelyeniden üretim sürecinin kültürel, sosyal ve ekonomik boyutlarının tespit edilmesi,temaların oluşturulması ve Konya şehrinin markalaşmasına etkisinin tartışılmasıdır.Bu amaç doğrultusunda semânın kültürel boyutları beş tema altında (medeniyet,eğitim, sanat, din ve ekonomi) detaylı olarak incelenmiş ve üç dönem (geleneksel,klasik ve modern/postmodern) üzerinden analiz edilmiştir. Çoklu durum çalışmasıdeseni ve tematik veri analizi olarak tasarlanan bu bölüm araştırmanın nitel analizinikapsamaktadır. Araştırmanın nicel analiz bölümünde ise 2019 yılında, 7-17 Aralıkgünleri arasında Mevlâna'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak anılan Şeb-i Arûs etkinliklerine katılan yerli (557) ve yabancı (474) toplam 1031ziyaretçiye uygulanan anket çalışması yürütülmüştür. Uygulanan anketinhazırlanmasında“Etkinlik Deneyimi”,“Şehir Markası ile Etkinlik Uyumu”ve“Yeniden Ziyaret-Tavsiye”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göreetkinlik deneyiminin; şehir markası ile etkinlik uyumuna ve yeniden ziyaret-tavsiyetutumuna pozitif etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Semâ added to the list of Intangible Cultural Heritage of Humanity byUNESCO, which is one of the original cultural elements of the Konya city brand. Itwas performed as a religious ritual by Mevlana Celaleddin-i Rumi; It reached theform of a ritual by being bound by certain rules by the Mevlevi and became acommodity in market conditions with the effect of postmodernism. Each period hasbeen reproduced while these transformations are being implemented. The aim of theresearch is to determine the cultural, social and economic dimensions of the culturalreproduction process of semâ, to create themes and to discuss the effect on thebranding of the city of Konya. For this purpose, the cultural dimensions of semâwere examined in detail under five themes (civilization, education, art, religion andeconomy) and analyzed over three periods (traditional, classical andmodern/postmodern). This section, which is designed as a multiple case study designand thematic data analysis, covers the qualitative analysis of the research. In thequantitative analysis part of the research, a survey was conducted with a total of 1031visitors, 557 locals and 474 foreigners, who participated in the Şeb-i Arus events,which is known as Mevlana's Vuslat Anniversary International CommemorationCeremonies, between 7-17 December 2019.“Event Experience”,“Fit Between Event and City's Brand”and“Revisit-Recommendation”scales were used in the preparation of the applied questionnaire. According to the results of the analysis, it has been determined that the“Event Experience”has a positive effect on“Fit Between Event And City's Brand”and on the“Revisit-Recommendation”attitude.