Kurumsallaşmanın kurumsal uyum aracılığı ile firma performansı üzerindeki etkisi: Kurumsal yönetim endeksinde yer alan şirketler üzerine bir araştırma
The effects of corporatization through corporate compliance on companies' performances: A research on companies enlisted on corporate governance index
  1. Tez No: 718496
  2. Yazar: ALİ TİMUÇİN ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsallaşmanın kurumsal uyum aracılığı ile firma performansı üzerindeki etkisi bu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmış, kurumsallaşma başlıkları ile firma performansı arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, öncelikle kurumsallaşmanın firma performansına etkisinin kurumsal yönetim endeksine giren şirketlerde ne derece gerçekleştiğini incelemektir. BIST Kurumsal Yönetim endeksinde yer alan kırk dokuz şirket, temel endeks BIST 100 içerisinde yer alan yüz şirket, BIST TÜM-100 endeksinde yer alan iki yüz elli yedi şirket hedef kitle olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %74'ünün iki yüz elli ve üzeri çalışan firmalarda görev yaptıkları, %79,2'sinin çalıştıkları firmada oy hakkında imtiyazı bulunmadığı, %97,9'unun azlık haklarının, şirketin esas sözleşmesinde genişletilmediği, %86,5 oranında yönetim kurulu başkanı ve icra başkanı/ genel müdürün aynı olmadığı, firma performansı ile formalleşme arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Kavramsal modelle ilgili gerçekleştirilen analizler sonucunda kurumsallaşmanın firma performansını pozitif yönde etkilediği, kurumsal uyumun aracılık etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına paralel öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of institutionalization on firm performance through corporate compliance have been examined, relationships between institutionalization titles and the company performance are discussed. The aim of the research is to first examine to what extent the effects of institutionalization on company performance actualized in companies that are in the corporate governance index. Forty-nine companies included in the BIST Corporate Governance index registered companies, one hundred companies in the main BIST 100 index, two hundred and fiftyseven companies in the BIST All Shares-100 that are identified as focused companies. %74 of the participants work in companies with two hundred and fifty employees or more, %79,2 do not have voting privileges in the company they work for, %97,9 minority rights are not extended in the company's articles of association, %86,5 are chairman of the board of directors and the chief executive officer/general manager are not the same. There is a positive correlation between a company performance and formalization. As a result of the analysis performed on the conceptual model, it is found out that institutionalization positively affects the performance of company and there is no mediation effect of corporate compliance. In the light of the findings, suggestions were made.