Özel mülkiyete kamulaştırma yoluyla müdahale
Intervention in private property through expropriation
- Tez No: 718501
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mülkiyet hakkı en temel ve vazgeçilmez insan haklarından biri olarak karşımıza çıksa da diğer temel haklar gibi sınırlanması mümkün kılınmıştır. Devlet ve kamu tüzel kişilerinin kamu hizmetlerini yürütürken ortaya çıkan taşınmaz ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başvurduğu kamulaştırma işlemi de mülkiyet hakkına getirilen en önemli sınırlamadır. Kamulaştırma işlemi ile taşınmaz malikinin sahip olduğu mülkiyet hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Kamulaştırma bir idari işlem olarak karşımıza çıkmasına rağmen sonuçlarını özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde doğurmaktadır. Ayrıca kamulaştırma işleminin idari yönü olduğu kadar adli yönü de mevcuttur. Çalışmamızda en temel ve vazgeçilmez insan haklarından biri olan mülkiyet hakkının kamulaştırma yoluyla hukuka uygun bir şekilde sınırlandırılabilmesi için uyulması gereken esas ve usullere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the proprietary right appears as one of the most fundamental and indispensable human rights, it can be restricted like other fundamental rights. The expropriation process applied by the state and public legal entities in order to meet the real estate needs that arise while performing public services is the most important limitation on the right to property. With the expropriation process, the property right of the real estate owner is ruled out. Although the proprietary right appears as one of the most fundamental and indispensable human rights, it can be restricted like other fundamental rights. In addition, the expropriation process has an administrative as well as a judicial aspect. In our study, the principles and procedures that must be followed in order to legally limit the proprietary right, which is one of the most basic and indispensable human rights, via expropriation, are mentioned.