Impact of COVID-19 pandemic on Airbnb business in Istanbul
COVID-19 pandemisinin Airbnb'nin İstanbul'daki işine etkisi
  1. Tez No: 718523
  2. Yazar: ABDALJABBAR RAMDOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
COVID-19, hayatı her yönden büyük ölçüde etkiledi. Özellikle seyahatten kaçınmada yaşanan artış ve devletler tarafından alınan uçuş önlemleri sebebi ile turizm; pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri arasında yer alıyor. Sonuç olarak, sağlam bir iş modeli olduğu kanıtlanan ve son birkaç yıldır yüksek oranda büyüme gösteren Airbnb gibi turizmden beslenen iş alanları da bu süreçten olumsuz olarak etkilenmiştir. Bu çalışma ile COVID-19'un büyük bir turizm şehri olan İstanbul'daki Airbnb işletmesi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Pandeminin Airbnb üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ve dolayısıyla İstanbul'daki Airbnb rezervasyonlarının sayısında önemli bir düşüşe neden olduğunu varsayıyoruz. Mart 2020'de COVID-19 ' un ortaya çıkmasından Şubat 2021'e kadar olan sürede günlük COVID-19 hasta sayısını ve Ocak 2017 - Şubat 2021 tarihleri arasında İstanbul'daki günlük Airbnb rezervasyon sayısını özel açık kaynaklı veri tabanından topladık. üstel bir işlev kullanarak doğrusal olmayan regresyon, veri işlenmesinden sonra, sonuçları 4 set halinde derleyerek 2017'den 2020 yılına kadar aylık ve yıllık olarak Airbnb rezervasyon sayısını elde ettik, aylık Airbnb rezervasyon sayısı ve aylık COVID-19 hasta sayısı, Airbnb rezervasyonlarındaki aylık düşüşe kıyasla, 2020'deki rezervasyon sayısının artmaya devam edip etmeyeceğini öngördükten ve bunları gerçek olanlarla karşılaştırdıktan sonra hesaplandı. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında, 2020'nin ilk yarısında iptal edilen Airbnb rezervasyonları açısından mevsimsel olarak sabit bir örüntü izlendiğini ve pandeminin ortaya çıkmasıyla başlayan bir değişiklik olduğunu saptadık. Ek olarak, yıllık rezervasyon sayısı 2020'de, 2019 yılındaki üstel büyümenin ardından 2018 yılı oranlarına yakın oranlarda seyretmiştir ve bu da COVID-19 pandemisi ile açıklanabilir. Ayrıca, aylık bazda COVID-19 hasta sayısı ve Airbnb rezervasyonlarının incelendiğinde ve kıyaslandığında hasta sayısı arttıkça rezervasyon oranının azaldığını gözlemlenmiştir. Çalışmamız önemli turistik kentlerde pandeminin turizme etkisini anlamaya yardımcı olacaktır, ayrıca daha fazla alanda çalışmalar yürüten diğer araştırmacıları teşvik edebilir. Buna ek olarak; benzer işletmelerin büyük kayıplardan kaçınması ve benzer durumlarda esnek bir şekilde uyum sağlaması için pandemi sırasında Airbnb iş modelinden ve deneyiminden yararlanmalarını dileriz.
Özet (Çeviri)
The recent COVID-19 pandemic had a major effect on all life aspects. Tourism is amongst the most impacted sectors by the pandemic, as people tend to avoid traveling, and governments took measures to restrict flights. Accommodation facilities that benefit from tourism were consequently affected, such as Airbnb, which has been showing high growth in the past few years in Istanbul, proving a solid business model. The aim of this study is to investigate the impact of COVID-19 pandemic on Airbnb business in Istanbul as a major touristic city. It's hypothesized here that the pandemic had a negative effect on Airbnb that it caused a significant decline in the number of reservations in Istanbul. Daily number of Airbnb reservations in Istanbul were collected between January 2017 and February 2021 from a dedicated open-source database. In addition, the daily numbers of COVID-19 patients from its emergence in March 2020 to February 2021 were collected. After processing the data, four sets of results were obtained, namely the monthly and yearly Airbnb number of reservations from 2017 to 2020, month-to-month Airbnb number of reservations, and the monthly number of COVID-19 patients compared to the month-by-month decline in Airbnb reservations, which were calculated after applying non-linear regression using an exponential function to predict the number of reservations in 2020 if they were to continue growing, and compare those to the actual ones. It was found that in 2017, 2018 and 2019, a constant pattern was followed seasonally in terms of Airbnb reservations, which was broken in the first half of 2020 with the emergence of the pandemic. Additionally, the yearly number of reservations dropped in 2020 to rates close to 2018 rates after exponential growth in 2019, which can be also explained by COVID-19 pandemic. Comparing COVID-19 number patients and Airbnb reservations monthly showed that reservations rate decrease as the number of patients increase with a response delay of about a month. This study can help understanding the impact of pandemics on tourism in major touristic cities, and can urge other researchers conducting more studies in the field, in addition to assisting similar businesses to benefit from the Airbnb experience during the pandemic to avoid large losses and adapt flexibly in similar situations.