Polieter eter keton alt yapı üzerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin rezin materyalleri ile olan bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of different surface treatments with resin materials applied on polyether ether ketone substructure
  1. Tez No: 718545
  2. Yazar: ESMA NUR KARANFİL OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUĞUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada daimi ve geçici amaçla kullanılan PEEK örnekler üzerine uygulanan farklı yüzey şekillendirme işlemlerinin rezin materyalleri ile olan bağlanma dayanımları karşılaştırıldı. Çalışmada daimi ve geçici amaçla kullanılan PEEK materyallerinden 240 disk şeklinde örnek hazırlandı. Bu örnekler yüzey işlemleri uygulanmak üzere 6 alt gruba ayrıldı; kontrol, kumlama, sülfürik asit uygulaması, Er:YAG lazer uygulaması, kumlama + sülfürik asit , kumlama + Er:YAG lazer. Yüzey işlemleri tamamlanan örneklerin yarısına kompozit kalan yarısına da rezin siman uygulanarak örnekler tamamlandı (n=10). Yüzey işlemleri tamamlanan örneklerin profilometre cihazında yüzey pürüzlülük değerlerine bakıldı ve taramalı elektron mikroskobu altında incelendi. Daha sonra rezin materyalleri üretici firmanın önerileri doğrultusunda örneklerin yüzeylerine uygulandı. Örneklerin bağlanma dayanımlarını belirlemek için üniversal test cihazı kullanıldı ve 0.5mm/dk kafa hızında makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutuldu. Kırılan örneklerde elde edilen bağlanma dayanımı değerleri N/mm2 (MPa) cinsinden kaydedildi. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS (Ver:22,0) programına yüklenerek değerlendirildi. Verilerimiz tablolarda aritmetik ortalama, standart sapma şeklinde belirtildi ve yanılma düzeyi P=0,05 olarak alındı. Çalışmanın sonucunda daimi PEEK örneklerinde en yüksek yüzey pürüzlülük değerinin kumlama + asit (4,56 ± 1,59) işlemi, geçici PEEK örneklerinde ise kumlama (4,55 ± 1,30 ) işlemi sonucunda elde edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, bond strengths of different surface shaping processes applied on PEEK samples used for permanent and temporary purposes with resin materials were compared. In the study, 240 disc-shaped samples were prepared from PEEK materials used for permanent and temporary purposes. These samples were divided into 6 subgroups for surface treatments; control, sandblasting, sulfuric acid application, Er:YAG laser application, sandblasting + sulfuric acid, sandblasting + Er:YAG laser. The samples were completed by applying composite to half of the samples, of which surface treatments were completed, and resin cement to the remaining half (n=10).The surface roughness values of the samples whose surface treatments were completed were checked on the profilometer device and examined under the scanning electron microscope. Afterwards, resin materials were applied to the surfaces of the samples in accordance with the manufacturer's recommendations. To determine the bond strength of the samples, a universal tester was used and they were subjected to shear bond strength test at 0,5mm/min head speed. The bond strength values obtained in the broken samples were recorded in N/mm2 (MPa). The data obtained in our study were evaluated by loading them into the SPSS (Ver:22,0) program. Our data were presented as arithmetic mean and standard deviation in the tables, and the margin of error was taken as P=0.05.As a result of the study, it was observed that the highest surface roughness value in permanent PEEK samples was obtained as a result of sandblasting + acid treatment (4,56 ± 1,59), and temporary PEEK samples were obtained as a result of sandblasting (4,55 ± 1,30).