Vitaminlerin bir kombinasyonu olan rejuveinix'in lipopolisakkarid-galaktozamin kaynaklı septik şok modelinde böbrek hasarı ve inflamatuar yanıt üzerindeki koruyucu rolü
The protective role of rejuveinix, A combination of vitamins, on kidney damage and inflammatory response in lipopolysaccharide-galactosamine-induced septic shock model
  1. Tez No: 718573
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DOĞUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çoklu organ yetmezliğine neden olan sepsis, dünya çapında yoğun bakım ünitelerinde yaygın olarak görülen, morbidite ve mortalitenin en sık nedenidir. Bu çalışmada antiinflamatuvar, antioksidan ve renal koruyucu etkileri olan rejuveinix'in sepsis ve sepsis ilişkili akut böbrek hasarında tedavi edici etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız Fırat Üniversitesi 'Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu' onayı sonrasında 40 adet erkek BALB-c fare (yaş: 8 haftalık) randomize olarak 4 gruba ayrılarak yapıldı. Kontrol, LPS+GaIN, LPS+GaIN+RJX 2.5 ve LPS+GaIN+RJX 5 grupları oluşturuldu. LPS+GaIN grubu, lipopolisakkarid-galaktozamin septik şoka sokuldu. LPS+GaIN+RJX 2.5 grubu RJX 2.5 ml/kg, LPS+GaIN+RJX 5 grubu RJX 5 ml/kg ile tedavi edildi. Çalışmamızda böbrek fonksiyon testleri; BUN, kreatinin, proinflamatuar sitokinler; TNF-alfa, IL-1ß, IL-6, TREM-1, oksidatif belirteçler; serum ve böbrek dokusunda MDA, antiinflamatuvar sitokin; SIRT-1 düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Sepsis, which causes multi-organ failure, is the most common cause of morbidity and mortality in intensive care units worldwide. In this study, we aimed to investigate the therapeutic effects of rejuveinix, which has anti-inflammatory, antioxidant and renal protective effects in sepsis and sepsis-related acute kidney injury. Our study was conducted after the approval of Fırat University“Animal Experiments Local Ethics Committee”, and 40 male BALB-c mice (age: 8 weeks old) were randomly divided into 4 groups. Control, LPS+GaIN, LPS+GaIN+RJX 2.5 and LPS+GaIN+RJX 5 groups were composed. The LPS+GaIN group was put into lipopolysaccharide-galactosamine septic shock. LPS+GaIN+RJX 2.5 group was treated with RJX 2.5 ml/kg and LPS+GaIN+RJX 5 group with RJX 5 ml/kg. In our study, kidney function tests; BUN, creatinine, proinflammatory cytokines; TNF-alpha, IL-1ß, IL-6, TREM-1, antioxidant markers; MDA, anti-inflammatory cytokine in serum and kidney tissue; SIRT-1 levels were measured.