Farklı konsantrasyonlardaki sodyum hipokloritin EDTA ve etidronik asit ile farklı kombinasyonlarının simüle edilmiş immatür dişlerin kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different combinations of different concentrations of sodium hypochlorite with EDTA and etidronic acid on fracture resistance of simulated immature teeth
  1. Tez No: 718579
  2. Yazar: SABINA IMANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda immatür dişlerin kök kanal tedavisinde uygulanan değişik konsantrasyonlardaki sodyum hipokloritin EDTA ve etidronik asit ile farklı kombinasyonlarının kırılma direncine etkisinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının, 80 adet çekilmiş insan daimi üst keser diş; 6 çalışma ve 2 kontrol olmak üzere toplam 8 grup ile yürütülmesi planlanmıştır. Seçilen dişlerin kökleri apikal üçlü bölgesinde su soğutması altında elmas diskler yardımıyla kesilerek 12 mm standart uzunluğunda kökler elde edilmiştir. Çalışma grubunda olan dişler %1, %2,5, %5 oranlarında NaOCl ile %17 EDTA ve %18 HEBP'nin kombine irrigasyonları ile yıkanmıştır. Pozitif kontrol grubu distile suyu ile irrige edilmiş, negatif grupta hiçbir işlem uygulanmamıştır. Kanallar Protaper rötarı sistemi kullanılarak crown-down tekniği ile 0,05 taperlı F5'e kadar prepare edilmiştir. Preparasyon sırasında her alet değişimi öncesinde ve preparasyon sonunda kanallar grupta belirtilen irrigasyon solüsyonu ya da solüsyonları ile irrige edilmiştir. Preparasyonun bitiminin ardından kanallar paper pointlerle (Dentsplay Maillefer, Switzerland) kurulandıktan sonra kanallar AH-Plus +Gutta-percha ile doldurulmuştur. Patların sertleşme süresi sonunda çalışma grupları ve pozitif kontrol grubundaki dişlerin daimi restorasyonları self-etch bonding (3M Adeziv 200T, St. Paul, MN, USA) sistemini takiben, A2 nano-kompozit (Filtek Z350 XT; 3M ESPE, St. Paul, MN, USA) ile yapılmıştır. Daha sonra örnekler 72 saat %100 nemli ortamda 37 °C'de inkübatörde bekletilmiştir. Kırılma direnci testi için Universal Test Makinasında (Instron Corp., Canton, MA, USA) dişlere kırılana kadar 1mm/dk hızla kuvvet uygulanmıştır. Kırılma anındaki pik makaslama kuvvetleri Newton (N) birimi olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak tüm gruplar kırılma dirençleri açısından karşılaştırılmıştır.Çalışmada yer alan ölçüm değerlerinin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Ölçüm değerlerinin normal dağılıma uydukları belirlenmiş ve bu nedenle tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde Ortalama±Standart Sapma değerleri kullanılmıştır. Ek olarak tanımlayıcı istatistik gösteriminde Minimum; Maksimum değerleri kullanılmıştır.Ölçüm değerlerinin gruplara göre karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi kullanılmıştır. One-way ANOVA testi sonucunda fark bulunduğunda farklı grubu belirleyebilmek için Post-Hoc ikili karşılaştırmalar yapılmıştır ve Bonferroni düzeltmesi yapılarak analiz sonuçları verilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the effects of different combinations of sodium hypochlorite at different concentrations with EDTA and etidronic acid on the fracture resistance of immature teeth in root canal treatment. This study is carried out using 80 extracted human permanent upper incisors with a total of 8 groups including 6 studies and 2 controls. The roots of the selected teeth were cut under water cooling with the help of diamond discs in the apical third so as to obtain 12 mm standard length roots. Teeth in the study group were irrigated with combinations of 1%, 2.25%, 5% NaOCl and 17% EDTA and 18% HEBP. The root canals were prepared up to F5 with 0.05 taper by crown-down technique using Protaper rotary system. Before the changing of each instrument and after preparation, the canals were irrigated with the specified irrigation solutions. Following the preparations and the drying of the canals with paper points, canals were filled using AH-Plus + Gutta perch. After the seting period of the filling materials, the teeth in the study groups and positive control group were restored using self-etch bonding system, and A2 nanocomposites (Filtek Z350 XT; 3M ESPE, St. Paul, MN, USA). Afterwards, the samples were kept for 72 hours at 100% humidity in an incubator at 37 ° C. For the fracture resistance test, a force of 1 mm / min was applied to the teeth until broken in the Universal testing machine. During fracture, peak shear forces were recorded in Newtons (N). The fracture resistance of all groups were statistically compared by using the obtained data. The conformity of the measurement values was evaluated with the Shapiro-Wilks test. It was determined that the measurement values fit the normal distribution, and therefore mean±standard deviation values were used in the display of descriptive statistics. Additionally, in the descriptive statistics display, Minimum; Maximum values are used.One-way ANOVA test was used to compare the measurement values according to the groups. When a difference was found as a result of the one-way ANOVA test, Post-Hoc pairwise comparisons were made in order to identify the different group and the analysis results were given by making Bonferroni correction.IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.