Breast cancer patient pathways to treatment in Turkey's internal healthcare market: A qualitative study
Türkiye sağlık hizmetleri iç pazarında meme kanseri hastalarının tedaviye erişim patikaları: Nitel bir araştırma
  1. Tez No: 718616
  2. Yazar: ZEYNEP KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Healthcare Management, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetilmesinin önemi, bu hastalıkların yüksek prevalansları, oluşturdukları ciddi hastalık yükü ve bazı hastaları etkileyen yaşam boyu tıbbi sonuçları nedeniyle Evrensel Sağlık Güvencesi (ESG)'nin hayati bir bileşeni olarak görülmektedir. ESG sağlayan ülkeler arasında kabul edilen Türkiye, hizmete erişimde eşitlik sağlamak amacıyla hizmet sunumunda iç piyasa modeli uygulamaktadır. Bu tez Türkiye'de meme kanseri hastalarının kamu tarafından finanse edilen hizmetler sunan özel hastanelerdeki tedaviye erişim deneyimlerini ve tedavi patikalarını araştırmakta, bu patikaları şekillendiren faktörleri ve bu patikaların hastalar açısından sonuçlarını incelemektedir. Tez kapsamında özel hastanelerden hizmet alan 12 meme kanseri hastası kadınla 2021 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu veriler keşfedici nitel tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Tez öngörülen tedavi maliyeti ve entegre kanser tedavisine erişimin önündeki engellerin tedavi patikalarını şekillendiren iki faktör olduğunu iddia etmektedir. Bu iki faktör iki farklı hasta patikası ortaya çıkarmaktadır: sigortalı ve eksik sigortalı. Özel sağlık sigortalılar (sigortalı patika), zamanında ve etkili tedaviye kolay erişim sağlayabilmekteyken, zorunlu genel sağlık sigortalılar (eksik sigortalı patika), farklı hizmet sunucuları bir arada kullanmak durumunda kalmak gibi tedaviye erişimde karmaşık süreçlerle uğraştıklarını vurgulamaktadırlar. Bu tez, hastaların sigorta durumunun, anlaşmalı özel hastanelerde tedaviye erişim ve tedavi patikaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of managing non-communicable diseases, such as cancer, has been viewed as a vital component of Universal Health Coverage (UHC) due to their worldwide high prevalence, significant disease burden, and sometimes life-long medical ramifications for patients. Having been deemed an achiever of UHC, Turkey has implemented an internal market for healthcare to achieve equal access to healthcare. Against this background, this thesis explores breast cancer patients' experiences of access and pathways to treatment in private hospitals offering publicly-funded services (PHOPS) in Turkey. It examines the factors that shape these pathways and the implications of these pathways for patients. This thesis relies on a thematic analysis of an exploratory qualitative study that includes 12 semi-structured in-depth interviews conducted between July and August 2021 with female breast cancer patients using private hospitals. It reveals two interrelated factors that shape patient pathways during the diagnosis and treatment stages: the projected cost of treatment and barriers to accessing integrated medical care. Based on these two factors, two distinct patient pathways, insured and underinsured patient pathways, are identified. While patients with private health insurance alongside compulsory general health insurance experience easy access to timely and effective treatment (insured pathway), those who only count on the latter deal with complicated processes of accessing treatment such as combining different providers (underinsured pathway). The thesis concludes that the insurance status of patients has a significant influence on experiences of access and pathways to treatment in PHOPS.