Farklı spor kulüplerinde düzenli fiziksel aktivite yapan down sendromlu bireylerin ailelerinin yaşam memnuniyeti ve sürekli kaygı durumları
Life satisfaction and continuous responsibility of A family of down syndrome partials with regular physical activity in different sports clubs
  1. Tez No: 462687
  2. Yazar: MEHMET ILKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Farklı Spor Kulüplerinde Düzenli Fiziksel Aktivite Yapan Down Sendromlu Bireylerin Ailelerinin Yaşam Memnuniyeti ve Sürekli Kaygı Durumları Amaç: Düzenli fiziksel aktivitenin down sendromlu bireylerin ailelerinin yaşam memnuniyeti ve sürekli kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya çocukları düzenli fiziksel aktivite yapan ve fiziksel aktivite yapmayan down sendromlu bireylerin ebeveynleri katıldı. Toplam 50 anne ve 50 baba olmak üzere 100 gönüllü kişi katılmıştır. Down sendromlu çocuklarını fiziksel aktiviteye gönderen ve göndermeyen ebeveynlere ilk anket ve 6 ay sonra son anket uygulaması yapıldı. Fiziksel aktivite yapan down sendromlu çocuklar haftada 5 gün 12 ay boyunca günde 2 saat çalıştırıldı ve her çalışma sonucunda aileler bilgilendirildi. Fiziksel aktiviteler başladıktan 6 ay sonra ebeveynlere ilk anket yapıldı, 6 ay sonra son anket yapıldı. Çocuklarını fiziksel aktiviteye göndermeyen aileler rastgele belirlendi. Anket sonuçlarının güvenilirliği açısından ebeveynlerin yaş, eğitim ve gelir durumları da belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Status of the Permanent Anxiety and Life Satisfaction Levels of The Families of the Individuals with Down Syndrome Who Train Regularly at Different Sport Clubs Aim: To examine the effect of regular training on the permanent anxiety and life satisfaction levels of the families of the individuals with down syndrome. Material and Method: The parents of the individuals with down syndrome who participate in physical activites and who do not took part in this study. In total 100 voluntary people, 50 of whom are mothers and 50 of whom are fathers, participated in this study. The last survey was conducted 6 months after the first was given to those parents who send and who do not send their children with down syndrome to participate in phisical activities. The children with down syndrome were trained 2 hours per day and 5 days a week throughout 12 month and their families were informed at the end of every training session. The first survey was given to the families 6 months after the physical activities had started and the last one was conducted at the end of the other 6 months. The families who donot send their children to physical activities were randomly chosen. For the sake of the reliability of the survey results, the age, education and incomes status of the parents were also determined.