Aile yaşam merkezlerinde spor yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile narsistik kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise addiction levels and narcissistic personality traits of individuals who do sports in family life centers
  1. Tez No: 886421
  2. Yazar: OĞUZKAĞAN KÜRŞAD ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, aile yaşam merkezlerinde spor yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile narsistik kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya 2024 Ankara ili Etimesgut ilçesi faaliyet gösteren aile yaşam merkezlerinde spor yapan 299 kişi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Tekkurşun-Demir ve Ark. (2018) tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve 2005 yılında Daniel R. Ames, Paul Rose ve Cameron P. Anderson tarafından geliştirilmiş ve 2009 yılında Salim Atay tarafından, Türkçeleştirilerek geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış Narsistik Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında aile yaşam merkezlerinde spor yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile yaş, medeni durum, meslek, aktif sporculuk, egzersize ayrılan bütçe değişkeni arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Aile yaşam merkezlerinde spor yapan bireylerin narsistik kişilik düzeyleri egzersize ayrılan bütçe arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Ayrıca aile yaşam merkezlerinde spor yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile narsistik kişilik düzeyleri arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between exercise addiction levels and narcissistic personality traits of individuals who do sports in family life centers. 299 people doing sports in family life centers operating in Etimesgut district of Ankara province participated in the research in 2024. In the study, the personal information form developed by the researcher and Tekkurşun-Demir et al. (2018) and the Narcissistic Personality Inventory, which was developed by Daniel R. Ames, Paul Rose and Cameron P. Anderson in 2005 and whose validity and reliability studies were conducted by Salim Atay in 2009, were translated into Turkish. In the study, the personal information form developed by the researcher and Tekkurşun-Demir et al. (2018) and the Narcissistic Personality Inventory, which was developed by Daniel R. Ames, Paul Rose and Cameron P. Anderson in 2005 and whose validity and reliability studies were conducted by Salim Atay in 2009, were translated into Turkish. Looking at the results of the research, a significant difference was detected between the exercise addiction levels of individuals who do sports in family life centers and the variables of age, marital status, profession, active sportsmanship and budget allocated to exercise. A significant difference was detected between the narcissistic personality levels of individuals who do sports in family life centers and the budget allocated to exercise. Additionally, it has been observed that there is no significant relationship between the exercise addiction levels and narcissistic personality levels of individuals who do sports in family life centers.