COVİD-19 testi pozitif çıkan bireylerin hemogram ve C-reaktif protein değerlerinin incelenmesi
Examination of hemogram and C-reactive protein values of individuals with positive COVİD-19 test
- Tez No: 718644
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne Covid-19 hastalığı şüphesi ile başvuran ve Covid-19 test sonucu pozitif (+) çıkan bireylerin Hemogram ve C-reaktif Protein ölçüm değerleri incelenmiştir. Bu çalışmanın materyalini Covid-19 test sonucu pozitif (+) çıkmış (n=357) hasta birey ve Covid-19 test sonucu negatif (-) çıkmış (n=50) sağlıklı bireyin Hemogram ve C-reaktif Protein parametre ölçüm değerleri oluşturmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 20.0 paket programından yararlanılmıştır. Çalışmanın analiz sonuçları bütünsel olarak değerlendirilip, çalışma grupları ve bütün yaş aralıklarının istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucunda, hasta çalışma grubunun kontrol grubuna göre CRP ölçüm değerinin yüksek oranda artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Hemogram and C-reactive Protein measurement values of individuals who applied to Afyonkarahisar State Hospital with the suspicion of Covid-19 disease and whose Covid-19 test result was positive (+) were examined. The material of this study consisted of the Hemogram and C-reactive Protein parameter measurement values of the patient with a positive (+) Covid-19 test result (n=357) and a negative (-) Covid-19 test result (n=50) of a healthy individual. IBM SPSS 20.0 package program was used in the statistical analysis of the obtained data. As a result of the analysis results of the study evaluated holistically and statistical comparison of the study groups and all age ranges, it was seen that the CRP measurement value of the patient study group increased significantly compared to the control group.