PCR testi pozitif ve negatif bireylerin fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları ile obezite ve COVID-19'a karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of PCR test positive and negative individuals 'physical activity and nutrition habits and their attitudes toward obesity and COVID-19
- Tez No: 719329
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma; PCR testi pozitif ve negatif çıkan bireylerin fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları ile obezite ve Covıd-19'a yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi, Üç Faktörlü Beslenme Anketi (ÜFBA), Obezite Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (OSİMÖ) ve Koronavirüs Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği (KSYATDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Covid-19 şüphesiyle PCR testi olmuş toplam 503 gönüllü erkek ve kadından oluşmaktadır. Anketler online ve yüz yüze olarak uygulanmış ve SPSS 23.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle iki grupların karşılaştırılmasında tanımlayıcı istatistikler ile Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, erkeklerde, PCR negatif olanların egzersiz davranış düzeyi daha yüksek olduğunu, ÜFBA kontrolsüz yeme alt boyutu puanı ile duygusal yeme puanı daha yüksek olduğunu göstermektedir. OSİMÖ algılanan fayda daha yüksekken algılanan engel daha düşüktür. KSYATDÖ ortak alanlardan kaçınma alt boyutu puanı daha yüksekken kişisel temastan kaçınma puanı daha düşükken vücut ağırlığı ve BKİ'si daha düşüktür. Vücut ağırlığı ve BKİ değerleri anlamlı düzeyde PCR pozitif olanlardan daha yüksek olan PCR Negatifli kadınların ÜFBA beslenme anketinin tüm alt boyutlar ile KSYATDÖ Bilişsel Kaçınma alt boyutunda anlamlı düzeyde daha yüksek ortalamalara sahipken düzenli fiziksel aktivite ve diğer alt boyutlar bakımından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktur. Sonuç olarak, bireylerin koranavirüs ile enfekte olma riskinin değerlendirilmesinde vücut ağırlığı ve BKİ değerlerine ilaveten düzenli fiziksel aktiviteye katılım düzeyi ile ÜFBA'ya ilişkin kontrolsüze yeme, duygusal yeme, açlığa karşı duyarlılık, OSİMÖ'ye ilişkin algılanan engel, algılanan fayda ve KSYATDÖ'ye ilişkin bilişsel kaçınma, ortak alanlardan kaçınma alt boyutlarının kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between physical activity and eating habits of individuals with positive and negative PCR tests, and their attitudes towards obesity and COVID-19. Data were collected from demographic information form, Stages of Exercise Behavior Change Questionnaire (SEBCQ), Three-Factor Nutrition Questionnaire (TFNQ), Obesity Health Belief Model Scale (OHBMS) and Evaluation Scale of Perceptions and Attitudes towards the Coronavirus Epidemic (ESPATCE). The participants of the study consisted of 503 volunteer male and female having a PCR test on suspicion of Covid-19. The questionnaires were administered online and face-to-face and analyzed using the SPSS 23.0 statistical program. In addition to descriptive statistics, Mann Whitney U tests were used to compare the two groups because the data did not show a normal distribution. Also, differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-Square and Fisher's exact tests. The results of this study showed that PCR-negative males have higher exercise behavior levels, and higher TFNQ uncontrolled eating sub-dimension and emotional eating scores than PCR positive counterparts. Perceived barrier as a sub dimension of OHBMS is higher while perceived barrier sub dimension is lower in males with PCR negative. While the ESPATCE sub-dimension score of avoiding common areas is higher, the personal contact avoidance score is lower, while body weight and BMI are lower in males with PCR negative. Perceived benefit score of male in OHBMS is higher while perceived barrier is lower. While avoiding common areas sub dimension score of the CSIATS is higher, sub dimension of the personal contact avoidance score is lower, while body weight and BMI are lower in males with PCR negative. While PCR-negative females had a significant body weight and BMI values were significantly higher than those with PCR-positive values and they had also significantly higher averages in all sub-dimensions of the TFNQ nutrition questionnaire and in the Cognitive Avoidance sub-dimension of ESPATCE, there was no significant difference between the two groups in terms of regular physical activity and other sub-dimensions. As a result, it can be concluded that in addition to body weight and BMI values, the level of participation in regular physical activity and certain sub-dimensions of TFNQ, OHBMSE and ESPATCE TSS can be partly used in the assessment of the risk of being infected with the coronavirus.