Dünya'da ve Türkiye'de İslami endeksler: Katılım 30 endeksi ile BİST 100 endeksi arasındaki nedensellik ilişkisinin ampirik analizi
Islamic indices in the world and in Turkey: Empirical analysis of the causal relationship between the participation 30 index and the BIST 100 index
  1. Tez No: 718652
  2. Yazar: CANSU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı sermaye piyasalarında işlem gören Katılım endeksi ile BİST 100 endeksinin kısa ve uzun vadeli ilişkilerini incelemektir. Sermaye piyasalarının genel durumu hakkında bilgi veren BİST 100 endeksi, Türkiye'de İslami prensiplere uygun bir şekilde faaliyet gösteren Katılım 30 Endekslerinin logaritmik değerleri arasındaki ilişkileri 2011-2020 yılları arasındaki iş günlerini kapsayacak şekilde haftalık veriler ele alınarak analiz edilmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşturulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde giriş, literatür taraması, çalışmanın kapsamı ve alt sınırlarına değinilmiştir. İkinci aşamada ise Katılım endeksinin tarihsel süreci, endeks kavramı ve İslami hisse senetlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki ve Dünyadaki önemli endekslerden bahsedilmiş olmakla birlikte çalışmada kullanılan ölçütler ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın analizinde eş bütünleşme testi nedensellik testi ve birim kök testi uygulanmış olup hata düzeltme modeli aracılığıyla sonuçlar bulunmuştur ve bu sonuçlara göre veriler yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the short and long term relationships between the Participation index traded in the capital markets and the BIST 100 index. The BIST 100 index, which gives information about the general situation of the capital markets, has been analyzed by considering the weekly data covering the business days between 2011 and 2020, the relations between the logarithmic values of the Participation 30 Indices operating in accordance with Islamic principles in Turkey. This study consists of three main parts. In the first part of the study, introduction, literature review, scope and lower limits of the study are mentioned. In the second stage, the historical process of the Participation index, the concept of the index and Islamic stocks are mentioned. In the third chapter, important indices in Turkey and in the world are mentioned, and the criteria used in the study are explained in detail. In the analysis of the study, cointegration test causality test and unit root test were applied and results were found through error correction model and data were tried to be interpreted according to these results.