Erken evre kolon kanserlerinde RAS/BRAF mutasyon durumunun prognoz ve nüks paternine etkisi
The effect of RAS/BRAF mutation status on prognosis andrecurrence pattern in EARLY stage colon cancers
  1. Tez No: 718661
  2. Yazar: NAZLI KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: RAS ve BRAF mutasyon durumunun son dönem kolon kanseri tedavisinde kemoterapi ile birlikte hedefe yönelik tedavilerin kullanılmasında öngörücü olduğu ve hastalık prognozunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ancak erken evre kolon kanserinde mutasyon durumunun klasik risk faktörlerine (T4 tümör, MSI durumu, obstrüksiyon, perforasyon, lenfovasküler invazyon vb.) ek olarak tedavi tercihi ve nüks anındaki klinik patern üzerindeki etkisini değerlendiren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada erken evre kolon kanserinde mutasyon durumu ile sağkalım ve nüks paterni arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: İlk tanı anında erken evre kolon kanseri olan ve takipte nüks eden 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar RAS veya BRAF mutasyonu pozitif ve negatif olarak iki gruba ayrıldı. Nüks anında mutasyonu pozitif olan hastaların erken evre dokusundan tekrar mutasyon analizi yapıldı. Mutasyon durumu ile progresyonsuz sağkalım, genel sağkalım ve nüks paterni arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Hastaların %57,50'si (n=46) erkek, %42,50'si (n=34) kadın, olmak üzere iki grupta toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 58,84±11,58 yıl idi. Erken evrede mutasyonu pozitif ve negatif olan hasta sayısı sırasıyla 39 ve 40 idi. Her iki grupta da hastaların çoğunluğu evre 3'teydi (sırasıyla %69 27 hasta ve %70 28 hasta). Ortalama genel sağkalım sırasıyla 47,27 (CI: 33,95-60,59) ve 67,53 (CI: 54,20-80,85) ay olarak belirlendi. Mutasyon pozitif hastalarda genel sağkalım anlamlı olarak düşüktü. (p= 0,02) Progresyonsuz sağkalım sırasıyla 25,12 (CI: 6,02-13,31) ay ve 38,13 (CI: 27,91- 48,30) ay olarak belirlendi. Mutasyon pozitif kolda progresyonsuz sağkalım anlamlı olarak düşüktü. (p=0,049) Her iki grup da çoğunlukla uzak metastaz olarak nüks etmişti (sırasıyla %61,5 24 hasta ve %62,5 25 hasta). Mutasyon pozitif ve negatif hastalar arasında nüks paterni açısından anlamlı fark yoktu. (p=0.657) Ancak RAS mutasyon pozitif hasta grubu wild tip gruba göre daha fazla akciğer metastazı yapmıştı. (p=0,048) Sonuç: Çalışmamız erken evre kolon kanserinde mutasyon durumunun daha düşük genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile ilişkili olduğunu, mutasyonel durumun nüks paterni ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Çalışmanın en önemli kısıtlılığı hasta sayısının az olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that RAS, and BRAF mutational status are predictive for using targeted therapies in combination with chemotherapy for treatment of end-stage colon cancer and have negative effect on the disease prognosis. However, there are limited studies evaluating effect of mutational status on treatment preference for early stage colon cancer in addition to the classical risk factors (T4 tumor, MSI status, obstruction, perforation, lymphovascular invasion etc) and on clinical pattern at the time of relapse. In the study, we aimed to determine the relationship between the mutational status and, survival and, the recurrence pattern in early stage colon cancer. Materials and Method: Eighty patients with early stage colon cancer at the time of initial diagnosis and recurrence during follow-up were included in the study. Patients were divided into two groups as RAS or BRAF mutation positive and negative. Mutation analysis was performed from the early stage tissue of the patients who were mutationpositive at the time of recurrence.The relationship between mutation status and progression-free survival, overall survival, and relapse pattern were analyzed. Results: A total of 80 patients in two groups, 57.50% (n=46) male and 42.50% (n=34) female, were included in the study. The mean age of the patients was 58.84±11.58 years.The number of patients with positive and negative mutations in the early stage was 39 and 40, respectively. The majority of patients in both groups were in stage 3 (69% 27 patients and 70% 28 patients, respectively).The mean overall survival was 47.27 (CI: 33.95-60.59) and 67.53 (CI: 54.20-80.85) months, respectively.Overall survival was significantly lower in mutation-positive patients (p= 0.02)Progression-free survival was determined as 25.12 (CI: 6.02-13.31) months and 38.13 (CI: 27.91-48.30) months, viii respectively.Progression-free survival was significantly lower in the mutation-positive arm.(p=0.049) The both groups had been majority recurred as distant metastasis (61.5% 24 patients and 62.5% 25 patients, respectively). There was no significant difference in recurrence pattern between mutation positive and negative patients (p=0.657). However, the RAS mutation-positive patient group had more lung metastases than the wild-type group (p=0.048). Conclusion: Our study showed that mutational status is associated with lower overall survival and progression-free survival in early stage colon cancer, whereas mutational status is not associated with relapse pattern. The most important limitation of the study is the small number of patients.