Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin siberkondri düzeyinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cyberchondria level and related factors of individuals who applied to Ondokuz Öayis university Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 718666
  2. Yazar: EMİNE BETÜL ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Türkiye'de 16-74 yaş arası bireylerin %82,6'sı internet kullanmaktadır. İnternet kullanımı arttıkça siberkondri kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Siberkondri, internetten sağlık bilgisi arama davranışlarının artması sonucunda sağlık kaygısının şiddetlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda siberkondrinin sosyodemografik faktörlerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte anket çalışmasıdır. Çalışmamıza aile hekimliği polikliniğimize başvuran 18-65 yaş arası, internet kullanabilen 295 hasta katılmıştır. Hastalara sosyodemografik bilgi formu ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği formu uygulandı. BULGULAR: Çalışmaya katılan bireylerin SCÖ toplamından aldıkları puanların ortalaması 72,30±25,81, ''zorlantı'' alt ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 13,30±7,78 , ''aşırı kaygı'' alt ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 16,55±7,82 , ''aşırılık'' alt ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 20,99±8,50,''içini rahatlatma'' alt ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 14,36±5,98,''doktora güvensizlik'' alt ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 7,09±3,79 bulunmuştur. Kadınların aşırı kaygı ve SCÖ puanları, 45 yaşından küçük hastaların aşırı kaygı,zorlantı,içini rahatlatma ve SCÖ puanları, boşanmış katılımcıların zorlantı,aşırı kaygı, içini rahatlatma ve SCÖ puanları, il merkezinde yaşayanların aşırılık, içini rahatlatma ve SCÖ puanları,lise ve üzeri düzeyde eğitime sahip olanlar aşırı kaygı,aşırılık, içini rahatlatma ve SCÖ puanları, geliri giderinden fazla olanların aşırılık, içini rahatlatma puanları, çocuk sahibi olmayanların aşırı kaygı, içini rahatlatma ve SCÖ puanları daha yüksek bulunmuştur. Tanısı koyulmamış bir hastalığa sahip olanlar,doktora başvurmadan önce ve başvurduktan sonra internette araştırma yapanlar, son 1 yılda hekim önerisi olmadan tetkik yaptıranlar ve ilaç kullananlar, internetteki sağlık bilgilerine güvenenler doktora güvensizlik hariç tüm alt ölçeklerden ve SCÖ 'den yüksek puan almışlardır. SONUÇ: Çalışmamıza katılan bireylerde orta düzeyde siberkondri saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve yaşanılan yer gibi sosyodemografik değişkenlerin siberkondri düzeyini etkilediği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Aile hekimliği, çevrimiçi sağlık bilgisi arama,sağlık kaygısı, siberkondri
Özet (Çeviri)
AİM: In Turkey, 82.6% of individuals between the ages of 16-74 use the internet. As internet usage increases, the concept of cyberchondria has started to gain importance. Cyberchondria is defined as the exacerbation of health anxiety as a result of the increase in the behaviors of searching for health information on the Internet. In our study, we aimed to evaluate the relationship between cyberchondria and sociodemographic factors. MATERİALS AND METHODS: This study is a descriptive and crosssectional survey study. 295 patients between the ages of 18-65, who can use the internet, who applied to our family medicine outpatient clinic, participated in our study. Sociodemographic information form and Cyberchondria Severity Scale form were applied to the patients. RESULTS: The mean score of the individuals participating in the study from the total SCS is 72.30±25.81, the mean of the scores they got from the“compulsion”subscale is 13.30±7.78, the mean of the scores they got from the“extreme anxiety”subscale is 16.55±7 .82 , the average of the scores they got from the“excessiveness”subscale was 20.99±8.50, the average of the scores they got from the“reassuring”subscale was 14.36±5.98, and the average of the scores they got from the“doctor distrust”subscale the mean was 7.09±3.79. Extreme anxiety and SCS scores of women; extreme anxiety, compulsion, relief and SCS scores of patients younger than 45 years; compulsion, excessive anxiety, reassurance, and SCS scores of divorced participants; extremism, reassurance and SCS scores of city center residents; extreme anxiety, exaggeration, relief and SCS scores of those with a high school or higher education; extremism and relief scores of those whose income is more than their expenses; extreme anxiety, relief and SCS scores of those who don't have children were found higher.Those who have an undiagnosed disease, those who do research on the internet before and after applying to a doctor, those who have had medical examinations and use medication without a doctor's recommendation in the last 1 year; and those who rely on health information found on the internet, have received high scores from all subscales and SCS except distrust of the doctor. CONCLUSİON: Moderate level of cyberchondria was detected in the individuals participating in our study. It has been observed that sociodemographic variables such as gender, age, educational status, marital status and place of residence affect the level of cyberchondria. KEYWORDS:Family medicine, online health information search, health anxiety, cyberchondria