Papiller tiroid kanserli hastalarda braf gen muytasyonunun bölgesel lenf nodu tutulumuna etkisi
The effect of braf gene mutation on regional lymph node metastasis in patients with papillary thyroid cancer
  1. Tez No: 491976
  2. Yazar: SAMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tüm tiroid kanserleri içinde en sık görülen tip olan papiller tiroid kanseri (PTK), tüm tiroid kanserlerinin %80'ini oluşturmaktadır. Yılda 20.000 yeni vaka ile tüm dünyada en sık görülen kanserlerden biridir.PTK tüm kadınlarda dünyada en sık görülen kanser türleri içinde sekizinci sırada olmakla birlikte 25 yaşın altındaki genç kadınlarda en sık karşılaşılan kanserdir. Tanı anında hastaların %20'sinde lenf nodu metastazı mevcuttur ancak uzak metastaz (akciğer ya da kemik metastazları) nadiren karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar PTK ile ilişkili bir çok risk faktörü tanımlanmışsa da hastaların çoğunlukla tanı sürecinde öyküde herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. BRAF V600E gen mutasyonu da PTK' de en sık görülen gen mutasyonu olarak karşımıza çıkmakta ise de, bu mutasyonun PTK ilişkili mortalite ve lenf nodu metastazı gelişimine etkisi net olarak ortaya konulamamıştır. Bu nedenle çalışmamızda PTK'li hastalarda BRAF V600E gen mutasyonu ile demografik, tümoral ve klinikopatolojik bulguların ilişkisinin ortaya konulması ve yine BRAF V600E gen mutasyonunun bölgesel lenf nodu tutulumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Retrospektif olarak Ocak 2013- Ocak 2017 tarihleri arasında patoloji tanısı PTK olan 45'i kadın ve 20'si erkek olmak üzere 63 hastanın PCR ile BRAF V600E gen mutasyon analizleri yapıldı. Hastaların demografik, tümoral ve klinikopatolojik verileri ile BRAF V600E gen mutasyonunun ilişkisi hem tek değişkenli, hem de çok değişkenli analiz ile ortaya konuldu. Tüm hasta grubunun %31.7'sinde BRAF V600E gen mutasyonu pozitifliği saptandı.Klasik PTK'de %36, TCV-PTK'de ise %100 oranında gen mutasyonu pozitifliği ortaya konuldu. Yapılan tek değişkenli analizde tümör çapı (p: 0.015), kapsül invazyonu (p: 0,021) ve bölgesel lenf nodu metastazı (p: 0,001) BRAF V600E gen mutasyonu ile ilişkili saptandı. Çok değişkenli analizde de BRAF V600E gen mutasyonunun bölgesel lenf nodu metastazı için bağımsız risk faktörü olduğu gösterildi. Ancak papiller mikrokanserlerde BRAF V600E gen mutasyonu ile bölgesel lenf nodu metastazının ilişkisiz olduğu görüldü (p= 0,999). Sonuç olarak BRAF V600E gen mutasyonunun özellikle makro-PTK'lerde tümörün saldırgan seyri ile ve bölgesel lenf nodu metastazı ile ilişkili olduğu görüldü. Tiroid kanseri için uygun cerrahi tedavi, adjuvan tedavi ve hasta takibi hala tartışmalıdır. İlk kez PTK'de tanımlanan, tümör saldıganlığı ve bölgesel lenf nodu tutulumu üzerinde etkili olduğu saptanan BRAF V600E gen mutasyonunda da görüldüğü üzere tiroid kanseri moleküler biyolojisindeki teknolojik gelişmeler PTK'lerde tümörün agresifliğini ortaya koymakta yardımcı olmaktadır
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid cancer (PTC), which is the most common type of thyroid cancer, makes up about 80% of all cases of thyroid cancer. It is one of the fastest growing cancer types with over 20.000 new cases a year. In fact, it is the 8th most common cancer among women overall and the most common cancer in women younger than 25 years old. Whileupto 20% of patients will have involved lymph nodes at the time of diagnosis, distant spread (to lungs or bones) is uncommon. Although many risk factors have been identified related with papillary thyroid cancer, it is important to note that the majority of patients have no risk factors at all. BRAFV600E mutation is themostfrequentgenetic alteration in PTCs. BRAF V600E is a prominent oncogene in PTC, but its role in PTC-related patient mortality and lymph node metastasis has not beenestablished. We aimed to evaluate therelationshipbetween BRAF V600E anddemographic, tumoral and clinicopathologic factors in PTCs and also present the effect of BRAF V600E genetic alteration on lymph nodal metastasis. By PCR, BRAFV600E was investigated in a series of 63 (45 women and 18 men) PTCs diagnosed in January 2013 - January 2017 retrospectively. The correlation between clinicopathological factors, host and tumor characteristics and the presence of BRAF V600E were evaluated by both univariate and multivariate analyses. BRAFV600E was found in 31.7% PTCs, with a 36% frequency in theclassical PTCs and 100% in the tall cell variant. Univariate analysis indicated that BRAF V600E was associated with greater tumor size (P= 0.015), extra-thyroid invasion (p= 0.021), and cervical lymph nodal metastases (P= 0.001). Multivariate analysis confirmed that BRAFV600E was an independent predictor of cervical lymph nodal metastasis (p= 0.001). But there was no associationbetween BRAFV600E and cervical lymph nodal metastasis in micro-PTCs (p= 0.999). These results indicate that BRAF V600E mutation is a marker of aggressive disease in PTCs especially macro-PTCs. Also BRAFV600E was an independent predictor of cervical lymph nodal metastasis. The appropriate extent of surgical treatment, adjuvant therapy and follow-up monitoring for thyroid cancer remains controversial. Advances in the molecular biology of thyroid cancer have helped to identify candidate markers of disease aggressiveness such as BRAF V600E, which is primarily found in papillary thyroid cancer and is associated with more aggressive disease and cervical lymph nodal metastasis.