Organizational citizenship in terms of gender and seniority: A study on employees in Sabha University
Cinsiyet ve kıdem açısından örgütsel vatandaşlık: Sebha Üniversitesi'ndeki çalışanlar üzerine bir araştırma
- Tez No: 718688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sebha Üniversitesi'ndeki örgütsel vatandaşlık davranışının gerçekliğinin keşfetmeye çalışılması ve katılımcılar arasındaki örgütsel vatandaşlık davranışlarında kıdem ve cinsiyet açısından farklılıkların belirlenmesidir. Bu çalışmanın yöntemi, Sebha Üniversitesi'ndeki geniş bir personel örneklemine dağıtılan çevrimiçi ankete dayanmaktadır. Bu ankete katılan kişi sayısı, (195) çalışandır. Çalışma verileri, SPSS (AMOS) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, anket maddelerinin güvenilirliğini test etmek için Cronbach Alpha, doğrulayıcı faktör analizi, standartlaştırılmış regresyon ağırlıkları, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, grup istatistikleri, Bağımsız Grup Testi ve ANOVA gibi birçok istatistiksel araç kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, örgütsel vatandaşlık davranışında kadın ve erkek arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Ayrıca çalışma sonuçları, kıdem düzeyleri arasında da örgütsel vatandaşlık davranışında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Çalışma, örgütsel vatandaşlık davranışına daha fazla önem verilmesi ve örgütsel vatandaşlık davranışı ve davranışa ilişkin dört boyut (etkiler, bilinçli farkındalık, spor ruhu, iltifat ve uygarlık davranışı) ile çalışanların farkındalığının geliştirilmesi gerekliliğini içeren bir dizi öneriyi içermektedir. Ayrıca, çalışma, bu davranışları uygulamak için kişisel ve psikolojik faktörler hakkında daha fazla çalışma yapılmasını önermektedir, öyle ki bu durum, zorlukların belirlenmesine ve daha sonra işlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to explore the reality of organizational citizenship behavior at Sebha University, and to know the differences between respondents in terms of seniority and gender in their organizational citizenship behavior. The methodology of this study is based on online questionnaire which have been distributed on a wide sample of staff at Sebha University. The number of persons who participated in this questionnaire are (195) employee. The study data has been analyzed by using SPSS (AMOS). There are many statistical tools have been used at this study such as Cronbach Alpha in order to test the reliability of the questionnaire items, confirmatory factor analysis, standardized regression weights, percentage, frequency, mean, standard deviation, group statistics, Independent Samples Test and ANOVA. The study results showed that there are not significant differences in organizational citizenship behavior between male and female. Also, the study results showed that there are not significant differences in organizational citizenship behavior between seniority levels. The study included a set of recommendations including give more attention to organizational citizenship behavior and the necessity to develop the awareness of employees by the organizational citizenship behavior and its four dimensions (impacts, conscience awareness, sport spirit, compliment and civilizational behavior). Also, the study recommends to make more studies about the personal and psychological factors to practice these behaviors because this may help to encourage and determine the challenges and then process.