Sporun aile içi iletişim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of sports on communication in the family
- Tez No: 718701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, sporun aile içi iletişimdeki etkisini tespit etmeye yöneliktir. Araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Örneklem grubu basit tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenen 270 erkek; 272 kadın katılımcı olmak üzere 542 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve düzenli spor yapma durumunu belirlemeye yönelik Düzenli Spor Bilgi Formu dışında Erdoğan ve Anık (2018) Türkçeye uyarlanan Aile İletişim Kalıpları Ölçeği kullanılmıştır. Aile İletişim Kalıpları Ölçeği ve alt boyutlarının güvenilirlik değerleri hesaplandığında toplam puan, 0.721 olarak belirlenmiştir. Güvenirlik sınırı Sijtsma'ya (2009) göre 0.70 olarak belirtilmiş olup araştırmada kullanılacak olan ölçeğin bu koşulu sağladığı görülmektedir. Araştırmada verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25.0 programından yararlanılarak tanımlayıcı ve anlam çıkarıcı istatistik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of sports on family communication. The research was designed in relational screening model, one of the quantitative methods. The sample group was 270 men determined by simple random sampling; It consists of 542 people, including 272 female participants. In order to obtain the data of the research, the Erdoğan and Anık (2018) Family Communication Patterns Scale, which was adapted into Turkish, was used, apart from the Personal Information Form created by the researcher as a result of the literature review and the Regular Sports Information Form to determine the regular sports status. When the reliability values of the Family Communication Patterns Scale and its sub-dimensions were calculated, the total score was determined as 0.721. The reliability limit was specified as 0.70 according to Sijtsma (2009), and it is seen that the scale to be used in the research meets this condition. In the research, descriptive and descriptive statistical methods were used by using SPSS 25.0 program for the statistical analysis of the data.