Kadınlarda kıskançlık, benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between female enjoyment, self-respect and life satisfaction
- Tez No: 718703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınların Benlik Saygısı, Kıskançlık ve Yaşam Doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş aralığındaki kadınlar arasından seçilen 516 kişi oluşturmaktadır. Bu kişilere yaşam doyumu, benlik saygısı ve kıskançlıkla ilgili ölçekler uygulanarak sonuçlar SPSS 22 programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between women's Self-Esteem, Jealousy and Life Satisfaction.The sample of this research consists of 516 people selected among women aged 18-65 living in Istanbul. Scales related to life satisfaction, self-esteem and jealousy were applied to these individuals and the results were evaluated in the SPSS 22 program.