Lojistik hizmeti veren şirketlerde kurumsal girişimciliğin liman işletmleri bağlamında incelenmesi: Çelebi Bandırma Limanı örneği
Investigation of corporate entrepreneurship in companies providing logistics services within the context of port operations: Çelebi Bandırma Port example
  1. Tez No: 718708
  2. Yazar: BORA POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Girişimcilik kavramı 20. yüzyıl ile beraber küreselleşmenin de etkisi ile gittikçe daha da fazla önem kazanmaktadır. Sanayi toplumundan hizmet toplumuna geçilmeye başlamasından itibaren itici bir unsur şeklini almaya başlayan girişimcilik yönetim bilimleri içerisinde en yeni disiplinlerden birisidir. Kurumsal girişimcilik ise günümüz işletmeleri açısından işletmelerin büyüklük ölçekleri arttıkça bulundukları piyasalar ve sektörler içerisinde daha çok paya sahip olmak adına edineceği stratejileri içermektedir. Kurumsal girişimciliğin boyutları ile işletmeler küresel şartlar içerisindeki payını arttırırken bulunulan şartlara ayak uydurabilmektedir. İşletmelerin kâr oranlarını koruyabilmeleri ve aynı zamanda arttırabilmeleri adına bir diğer girişimcilik kolu ise lojistiktir. Lojistik işletmeleri, tedarik zinciri yönetimi altındaki işletmelerin maliyetlerini düşürebilmeleri adına da oldukça önem arz etmektedir. Bu bağlamda lojistik şirketlerinin de kendi maliyetlerini düşürebilmeleri ve kâr paylarını arttırabilmeleri açısından da kurumsal girişimcilik boyutlarını dikkate alarak stratejilerini oluşturabilmeleri gerekmektedir. Günümüzde endüstriyel süreçler içerisinde özellikle birden fazla taşıma modu kullanan işletmeler için deniz taşımacılığı büyük önem arz etmektedir. Özellikle limanlar deniz yolu sayesinde daha az maliyet ve yüksek tonajlı ürünlerin elleçlenebilmesi adına önemli lojistik merkezleri arasında bulunmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, limanların kurumsal girişimcilik yapılarının izledikleri stratejiler doğrultusunda kurumsal girişimcilik boyutlarına olan uyumlarının incelenmesidir. Yapılan çalışmada örnek liman olarak Çelebi Bandırma Limanı kullanılmıştır. Çelebi Bandırma Limanı incelenirken limanın devir alınmasından itibaren gerçekleşen senelik elleçlenen yük hacimleri dikkate alınmıştır. İçerisinde bulunulan şartlar ve elleçlenen yük miktarları göz önüne alındığında oluşturulan grafikler doğrultusunda yük grupları kategorilere ayrılarak mülakat görüşmeleri ve alan notlarından elde edilen veriler literatür desteğiyle yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları; gerçekleştirilen yenilikler, uluslararası anlaşmaları, bölgesel anlaşmalar, alınan stratejik kararlar, küresel etkenlere uyum gösterebilme, yük hacimlerindeki artış ve azalışlar, altyapı ve yatırım sağlanabilmesi gibi birçok konu incelenerek Çelebi Bandırma Limanı'nın kurumsal girişimcilik boyutlarına uyum sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship is gaining more and more importance with the effect of globalization in the 20th century. Entrepreneurship, which has started to take the form of a driving factor since the transition from the industrial society to the service society, is one of the newest disciplines in management sciences. On the other hand, corporate entrepreneurship, includes the strategies that businesses will acquire in order to have a larger share in the markets and sectors they are in as the size scales of businesses are getting to increase in terms of today's businesses. With the dimensions of corporate entrepreneurship, businesses can keep up with the current conditions while increasing their share in global conditions. Logistics is another branch of entrepreneurship in order for businesses to maintain and increase their profit rates at the same time. Logistics businesses are also very important in terms of reducing the costs of businesses under supply chain management. In this context, logistics companies should be able to make their strategies by taking into account the dimensions of corporate entrepreneurship in order to reduce their own costs and increase their profit shares. Today, maritime transportation is of great importance for businesses that use more than one mode of transportation in industrial processes. In particular, ports are among the important logistics centers in order to be able to handle products with less cost and high tonnage thanks to the sea route. The aim of this study is to examine the compatibility of the institutional entrepreneurship structures of the ports with the corporate entrepreneurship dimensions in the direction of the strategies they follow. Çelebi Bandırma Port is used as a sample port in the study. In examination of Çelebi Bandırma Port, the annual handled cargo volumes since the takeover of the port have been taken into account. Considering the conditions and the amount of cargo handled, the cargo groups were divided into categories in the direction of the graphics made and the data obtained from the interviews and field notes were interpreted with the support of the literature. Research result are observed that Çelebi Bandırma Port adapts to the dimensions of corporate entrepreneurship by examining many issues such as innovations carried out, international agreements, regional agreements, strategic decisions, adaptability to global factors, increases and decreases in cargo volumes, infrastructure and investment.