Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 05.01.2016-31.03.2016 tarihleri arasında ağır akut solunum yolu enfeksiyonu tablosu ve influenza etkeni düşünülerek takibe alınan hastaların klinik özelliklerini ve prognozunu araştırma
To investigate the clinical features and prognosis of the patients followed up for severe acute respiratory infection thought to be an influenza agent between 05.01.2016 and 31.03.2016 in the Emergency Department of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital
- Tez No: 777390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Giriş: Akut solunum yolu enfeksiyonları (SYE), her yıl dünya çapında yaklaşık 3,1 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Bu çalışma, etiyolojide İnfluenza virüsünden şüphelenilen şiddetli SYE (SARI) olan hastalarda klinik özellikleri ve prognozu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 05 Ocak 2016-31 Mart 2016 tarihleri arasında acil servise ciddi akut solunum yolu enfeksiyonu (SARI) ile başvuran 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastanın yaşı, cinsiyeti, yeri, semptomları ve süresi, sigara kullanımı, eşlik eden morbidite, hastalık ve gebelik durumu kaydedildi. Hastaların vital bulgularına bakıldıktan sonra kan sayımı, biyokimya, pıhtılaşma, kan gazı analizi, akciğer grafisi veya bilgisayarlı tomografi istendi. RT-PCR yöntemi ile virüs taraması yapmak üzere hastalardan nazofaringeal sürüntü örnekleri ulusal influenza referans laboratuvarına gönderildi. Bulgular: Çalışma süresince 159 hasta SARI tanısı ile hastaneye kabul edildi. Hastaların yaş ortancası 66 olup hastaların %45,9'u kadın idi. Hastaların %78'inin en az bir komorbidite hastalığı olup, %30,8'i ise evde bakıma muhtaç hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların %38,4'ünde respiratuvar virus, %28,3'ünde Influenzavirus, %15,12'inde H1N1pdm09 tespit edilidi. Hastaların %39,6'si yoğun bakıma kabul edildiği ve mortalite oranının %36,5 olduğu görüldü. Kırgınlık, boğaz ağrısı, solunum sıkıntısı, bilinç bulanıklığı, nabız ve solunum sayısında artış, saturasyonda azalma, sigara kullanımı, diabetes mellitus, onkolojik hastalıklar; üre ve laktat değerlerindeki yükselmesi; hematokrit, albümin, kalsiyum ve PaO2 değerlerindeki düşmesi; akciğerlerinde bilateral ve/veya multilober tutulumu olan SARI vakalarında mortalite oranının istatiksel olarak anlamlı şekilde yükseldiği görüldü. Etiyolojisinde Influenzavirus veya H1N1pdm09 tespit edilen hastalarda mortalite açısından istatiksel olarak anlamlı artış görülmedi. Ancak Influenza pozitif SARI vakalarında sigara kullanımı, artmış üre ve kreatin değerleri, azalmış hematokrit değeri, plevral effüzyon olması ve kan kültüründe bakteri üremesi prognozu olumsuz, KOAH'ın ise olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Hastalık şiddet skorlamalardan düşük puan alanların mortalite oranlarını düşük (CURB65 0 puan %1,7; Q-SOFA 0 puan %15,4; SOFA 1 puan %5,0; PSI evre 1 %0 ve APACHE2 ≤9 %15,1), yüksek puan alanların ise mortalite oranlarının artmış (CURB65 5 puan=%100, qSOFA 3 puan= %54,5; SOFA> 7 puan= %100; PSI evre 5=%58,6 ve APACHE2 ≥25 puan alanlarda %84.2) olduğu bulundu. Sonuç: SARI vakalarında prognozunda, altta yatan diabetes mellitus ve onkolojik hastalık, üre, kreatinin, LDH ve laktat düzeylerinin yüksek olması, PSI, CURB65, QSOFA ve SOFA skorlarının yüksek olması, hematokrit, albümin ve kalsiyum düzeylerinde azalma, akciğerlerde bilateral ve multilobar tutulu olması olumsuz faktörler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute respiratory infections (ARIs) leads to the death of about 3.1 million people worldwide each year. This study was conducted to investigate the clinical features and prognosis in patients with severe ARI who had been suspected of Influenza virus in etiology. Materials and Methods: Patients aged 18 years and older who admitted to the emergency department with severe acute respiratory infection (SARI) between January 05, 2016 and March 31, 2016 were included in our study. The patient's age, gender, location, symptoms and duration, smoking, co-morbidities diseases, and pregnancy status were recorded. After examining the vital signs of the patients, blood count, biochemistry, coagulation, blood gas analysis, chest X-ray, or computed tomography were requested. Nasopharyngeal swab samples from the patients were sent to the national influenza reference laboratory for virus screening by RT-PCR method. Results: During the study, 159 patients were admitted to the hospital with a diagnosis of SARI. The median age of patients was 66 and the ratio of female patients was 45.9%. Patients who had at least one comorbidity disease were 78%, and patients in need of a nursery at home were 30.8%. A respiratory virus was detected in 38.4%, Influenzavirus in 28.3%, and H1N1pdm09 in 15.12% of the patients. It was observed that 39.6% of the patients were admitted to the intensive care unit and the mortality rate was 36.5%. In cases of SARI, the mortality rate was statistically increased in the following conditions: Fatigue, sore throat, respiratory distress, confusion, increased pulse and respiratory rate, decreased satiety, smoking, diabetes mellitus, oncological diseases; increase in urea and lactate values; decrease in hematocrit, albumin, calcium, and PaO2 values; the presence of bilateral and/or multilobar lung pneumonia. Etiology of Influenzavirus or h1n1pdm09 detected in patients showed no statistically significant increase in mortality from painless. In Influeza-positive SARI cases, smoking, increased urea and creatinine levels, decreased hematocrit value, presence of pleural effusion, and bacterial growth in blood culture affected the prognosis negatively; however, COPD affected the prognosis positively. It was found that those with low points on disease severity scores had low mortality rates, and those with high points had increased mortality rates. It was found that those with low points on disease severity scores had lower mortality rates (CURB65 0 points, 1.7%; Q-SOFA 0 points, 15.4%; SOFA 1 point, 5.0%; PSI grade 1, 0%; APACHE2 ≤9, 15.1%), and those with high points had increased (CURB65 5 points, 100%; qSOFA 3 points, 54.5%; SOFA> 7 points, 100%; PSI stage 5, 58.6%; APACHE2 ≥25, 84.2%) mortality rates. Conclusion: In the prognosis of SARI patients, the underlying diabetes mellitus and oncological disease, high urea, creatinine, LDH and lactate levels, high level of PSI, CURB65, Qsofa, SOFA and APACHE 2 scores, decrease in hematocrit, albumin and calcium levels, bilateral and multilobar involvement in the lungs has been found as negative factors.