A new insight in socially responsible behavior: The relation among uniqueness, frugality and self-esteem with the mediation of socially responsible consumption
Sosyal sorumlu davranışa yeni bir bakış açısı: Sosyal sorumlu tüketim aracılığında benzersiz olma ihtiyacı, tutumluluk ve öz saygı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 718727
  2. Yazar: CEYDA İNANLI TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal sorumluluk, zararlı etkileri en aza indiren, toplum ve çevre için faydaları en üst düzeye çıkaran ürünlerin kullanımı ve düzenlenmesi yoluyla müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamayı amaçlamaktadır. İşletmelerin topluma ve çevreye karşı bu şekilde sorumlu hareket etmesi ve bu konuda politikalar geliştirmesi giderek daha önemli hale gelmiştir. Tüketiciler, tercihen bu işletmelere karşı daha olumlu bir tutuma sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla, tüketiciler açısından baktığımızda da sosyal açıdan sorumlu tüketicilerin de kendilerine karşı olumlu bir tutuma sahip olacağını varsayabiliriz. Öz saygılarının sosyal sorumlu davranış sergilediklerinde olumlu bir şekilde etkilenmesi beklenmektedir ki yeniden benzer davranışları sergilesinler. İnsanların davranışları bazı karakter ve kişilik özellikleriyle de şekillenmektedir. Benzersiz olma ihtiyacı, kişinin sosyal kimliğini ve imajını geliştiren ürünleri kullanma veya elden çıkarma özelliği bunlardan biri olabilir. Ayrıca, kaynakların ekonomik kullanımı ve gereksiz tüketimden kaçınılması da tutumluluk denilen bir başka özellik olabilir. Araştırmanın amacı, benzersiz olma ihtiyacı, tutumluluk, sosyal sorumlu tüketici davranışı ve özsaygı arasındaki ilişkileri tanımlamaktır. Kolayda örneklem yöntemiyle İstanbul ilinde yaşayan 322 kişiye yüz yüze anket çalışması yapılmış, veriler PLS-SEM, yapısal eşitlik modellemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, benzersiz olma ihtiyacı sosyal sorumlu tüketici davranışı alt değişkeni olan sorumsuz (kadınlara ayrımcılık yapan, çalışanlarından faydalanan) şirketlere karşı durma eğilimi aracılığıyla öz saygı üzerinde olumlu etki göstermektedir. Ayrıca, tutumluluk ve öz saygı arasında da pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social responsibility aims to satisfy customers' needs and wants through the usage and disposition of products that minimize the harmful effects and maximize the benefits for the environment and the society. It has become increasingly vital for enterprises to act responsibly and adopt policies on the subject. The consumers preferably would have more positive attitude towards those businesses. Hence, looking from the consumers' perspective we may also assume that the socially responsible consumers also will have a positive attitude towards themselves. Their responsible behavior expected to have a positive influence on their self-esteem that will cause recurrent behaviors. It is assumed that behaviors receive sources and motive from different traits of people. The need for uniqueness, using or disposing goods that enhance one's social identity and image can be one of these traits. Besides, the economic usage of the resources and avoiding from the unnecessary consumption can be another trait that is called frugality. This research aimed finding the relationships among the need for uniqueness, frugality, consumer's socially responsible consumption and self-esteem. In this respect, the model is developed and the hypotheses are constructed. A face-to-face questionnaire conducted to 322 customers in Istanbul. The model is tested through partial least square (PLS) algorithm for structural equation modeling (SEM). The findings showed a positive relationship between the need for uniqueness and self-esteem through the mediation of subconstruct resistance to irresponsible businesses that discriminate women and exploit their employees. There is also a positive relation between frugality and self-esteem without mediation.