Geleneksel kızak sporunun turizme kazandırılması
Bringing the traditional sled sport to tourism
  1. Tez No: 718728
  2. Yazar: CİHAN TANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, İşletme, Sports, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu ili Küre ve Ağlı ilçelerinde yaşayan bir kültür unsuru olarak geleneksel kızak (kayık) sporunun hali hazırdaki durumu ile turizme kazandırılması konusunda spor yöneticileri ile kızak yarışçılarının görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı geleneksel kızak sporunun bir kültür öğesi olarak irdelenmesi, mevcut durumunun ortaya konulması ve geleneksel kızak sporunun turizm açısından değerlendirilmesidir. Küre ve Ağlı ilçelerinde yürütülen çalışmanın kuramsal bölümünün oluşturulmasında alan yazın taraması ile spor faaliyetlerinin gözlem ve incelemelerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Devamında çalışmanın uygulamalı kısmı yapılmıştır. Uygulama için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, geleneksel spor dalları federasyonu delegeleri ve ilçelerdeki geleneksel kızak sporcuları ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada toplanan veriler NVIVO (v1.51) sözel veri çözümleme programında betimsem ve içerik analizi teknikleriyle çözümlenerek yorumlanmıştır. Çalışmada ulaşılan bulgular incelendiğinde kış sporları içerisinde yer alan geleneksel kızağın hali hazırda Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından resmi olarak tanındığı, bu spor dalıyla ilgili müsabakaların yapıldığı, geleneksel kızak kültürünün geliştirilmesi ve turizme kazandırılması için spor yöneticileri ile sporcuların hem fikir oldukları görülmüştür. Bununla birlikte sporcular da geleneksel kızağın kış sporları turizmine kazandırılmasının önemli olduğunu, bu bağlamda yöresel kıyafetlerin yarışlarda kullanılmasının bölgenin kültürünün aktarımında katkı sunacağını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the current situation of traditional sled (boat) sport as a cultural element living in Küre and Ağlı districts of Kastamonu province and the views of sports managers and sledge racers about bringing it to tourism were examined. The aim of the study is to examine the traditional sled sport as a culture, to reveal its current situation and to evaluate the traditional sled sport in terms of tourism. Its sub-purpose is to contribute to the promotion of traditional sledge as part of winter sports at the international level and its participation in the Olympics. In the formation of the theoretical part of the study carried out in Küre and Ağlı districts, the data obtained from the literature review and the observations and examinations of sports activities were used. Afterwards, the applied part of the study was carried out. Using the semi-structured interview form developed by the researcher for the application, interviews were conducted with the traditional sports branches federation delegates and traditional sled athletes in the districts. The data collected in the study were analyzed and interpreted with descriptive and content analysis techniques in the NVIVO (v1.51) verbal data analysis program. When the findings of the study were examined, it was seen that the traditional sledge, which is one of the winter sports, is currently officially recognized by the Traditional Sports Federation, the competitions related to this sport are held, the sports managers and the athletes (except for two athletes) agree on the development of the traditional sled culture and bringing it to tourism. In addition, the athletes also stated that it is important to bring the traditional sledge to winter sports tourism, and in this context, the use of local clothes in the races will contribute to the transfer of the culture of the region.